PILNE

Odwiedź Stację Muzeum

Wystawy, Odwiedź Stację Muzeum - zdjęcie, fotografia
Andrzej Kamiński - blog 19/07/2019 15:25

Z Bożeną Żelazowską, pracownikiem Stacji Muzeum w Warszawie oraz wiceprzewodniczącą Komisji Kultury i Dziedzictwa Narodowego Sejmiku Województwa Mazowieckiego rozmawia Andrzej Kamiński

A.K. - Stacja Muzeum jest instytucją, która pozwala cofnąć się w czasie. Wasze zbiory to wyjątkowa kolekcja zdobyczy techniki. Jak się pracuje w takiej instytucji? Co jest największą trudnością, a co daje najwięcej satysfakcji?

B.Ż. -Stacja Muzeum (do 2016 r. funkcjonująca pod nazwą Muzeum Kolejnictwa) mieści się w budynku nieczynnego dworca Warszawa Główna. Dużą część zbiorów stanowi skansen – pięćdziesiąt zabytkowych obiektów, które stoją na nieużywanych od dawna torach. Korzystając z trwającej modernizacji stołecznej linii średnicowej i planowanej budowy tymczasowego Dworca Głównego, próbujemy odnowić nasze muzeum ,,pod chmurką”. Powstała już nowa rampa peronowa, przy której będziemy eksponować zabytkowy tabor. W miarę możliwości poddajemy konserwacji najcenniejsze obiekty. Wymaga to ogromnych nakładów finansowych. Dzięki wsparciu naszego organizatora, jakim jest Samorząd Województwa Mazowieckiego, udało nam się odrestaurować karoserię jedynego zachowanego egzemplarza pociągu elektrycznego EW51 z 1936 roku. W planach tegorocznych, oprócz kontynuacji prac związanych z tym składem, znalazła się jeszcze konserwacja wagonu motorowego SN52. Uwalniając marzenia liczę, że damy nowe życie zabytkowej jednostce wyprodukowanej w połowie ubiegłego stulecia i wkrótce będziemy mogli ją podziwiać na żelaznych szlakach, na przykład na liniach do Wołomina, Tłuszcza, Otwocka czy Legionowa.

AK - Jak Pani oceni pierwsze półrocze bieżącego roku? Liczba zwiedzających pozwala patrzeć z optymizmem w przyszłość?

BŻ -Minione pięć miesięcy to cztery wystawy czasowe: „Koleje polskie 1918 – 1939”, „Budowa i modernizacja linii kolejowych”, „Podróże w czasie z Jerzym Szeligą” oraz „Woda”. Ta ostatnia ekspozycja stanowi efekt współpracy z artystami z Domu Kultury Kolejarza ze Stargardu. Systematycznie staramy się też zmieniać oblicze sal wystaw stałych. W mniejszej z nich, gdzie prezentujemy głównie zabytki techniki, na początku roku uruchomiliśmy symulator lokomotywy EU07. Jedna z naszych wystaw artystycznych „Zatrzymać czas” gości obecnie w Centrum Edukacyjno-Turystycznym Kampinoskiego Parku Narodowego w Izabelinie. Ta wystawa jest dla mnie szczególna, gdyż jest ona owocem pleneru malarskiego, którego byłam pomysłodawczynią, a który odbył się w naszych skansenach: w Sochaczewie i Warszawie oraz Kampinoskim Parku Narodowym. Od lipca zapraszamy turystów do odnowionego skansenu lokomotyw. Nasza praca u podstaw przynosi efekty. Systematycznie rośnie liczba zwiedzających. Najbardziej cieszą nas mali turyści, czyli uczniowie i przedszkolaki. Niezmiennie przyświeca nam hasło „Muzeum Kolejnictwa powinno dokumentować przeszłość, pokazywać teraźniejszość i wskazywać kierunki rozwoju, by móc inspirować młodych ludzi do wyboru drogi życiowej”.

AK - Co Pani uznaje za największy atut muzeum?

BŻ - Nasze muzeum jest niezwykłe. Po pierwsze: zlokalizowane jest w historycznym obiekcie. Mieści się na terenie punktu przeładunkowego Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej pochodzącej z pierwszej połowy XIX wieku. Nasze sale wystawowe to dawne hale pierwszego powojennego dworca kolejowego w Polsce – Warszawy Głównej Osobowej. Po drugie: posiadamy największą w kraju kolekcję zabytkowego taboru. Część obiektów to jedyne zachowane egzemplarze na świecie. Wybrane jednostki udostępniamy zwiedzającym: można wejść do środka, dotknąć wnętrza, powąchać, poczuć klimat. To ciekawsze niż tylko oglądanie z zewnątrz. U nas zwiedzający może poczuć się jak maszynista parowozu, żołnierz w pociągu pancernym albo ważny gość w wagonie salonowym. W miarę możliwości, we współpracy z lokalnymi społecznościami i samorządami, między innymi Marek, Tłuszcza czy Karczewa eksponujemy nasze zabytki na ich terenie.

AK - Jesteśmy też po kolejnej Nocy Muzeów. Jak przebiegła w Stacji Muzeum?

BŻ - Noc Muzeów to jeden z tych dni, kiedy na ulicę Towarową 3 w Warszawie ciągną prawdziwe tłumy. Stacja Muzeum cieszy się popularnością wśród mieszkańców aglomeracji warszawskiej i turystów przez cały rok, odwiedzana przez ponad 60 tysięcy osób rocznie, ale w Noc Muzeów jest tu wyjątkowo atrakcyjnie. W tym roku przy dźwiękach katarynki i trąbki zwiedzający mogli poddać się magii miejsca. Zaprosiliśmy gości do wagonu salonowego, w którym przygotowaliśmy lekcję żywej historii o mało znanej akcji wywiadu wojskowego i polskich kolejarzy pod kryptonimem „Wózek”. Po krótkim szkoleniu turyści mogli poprowadzić wirtualną lokomotywę EU07, siadając za nastawnikiem. Całe wnętrze symulatora zbudowano z oryginalnych podzespołów lokomotywy elektrycznej, którą jeszcze dziś można spotkać na polskich szlakach. Były też warsztaty z kolejowego savoir - vivre. Na miłośników literatury czekała autorka naszej najnowszej książki „Czyżewscy, Harbin i Kolej Wschodniochińska”. Lista atrakcji była długa, niemal tak długa jak kolejka do naszego muzeum. Tylko w tę jedną noc nasz skansen i nowo otwartą wystawę „Budowa i modernizacja linii kolejowych” obejrzało blisko osiem i pół tysiąca osób – to frekwencyjny rekord Stacji Muzeum!

AK - Okres wakacyjny w pełni. Czy w tym czasie liczycie na większe niż zazwyczaj zainteresowanie?

BŻ - Któż jako dziecko nie przeżył fascynacji pędzącą w dal żelazną maszyną, przywodzącą na myśl podróż w nieznane? Dla turystów, zarówno indywidualnych, jak i wycieczek czy dzieci spędzających wakacje w domu - w aglomeracji warszawskiej, przygotowujemy akcję „Lato na Głównym”, będzie też kontynuowany program Stacja Dzieci. Nasz skansen to doskonałe miejsce do połączenia przyjemnego z pożytecznym, czyli edukacji historycznej i technicznej z wypoczynkiem. Dzieci bardzo lubią tu przychodzić, robi na nich wrażenie ogrom lokomotyw, a tematykę kolejową znają z wielu bajek. Każdy od najmłodszych lat ma w głowie wiersz Juliana Tuwima „Lokomotywa”. Z kolei starsze dzieci zaczynają interesować się techniką. Na przełomie sierpnia i września planujemy też wyruszyć z naszym Wagonem Kultury, czyli mobilną wystawą o zdobyczach techniki kolejowej, w teren. Odwiedzimy podwarszawskie miasta i gminy oraz powiaty, zarówno te do których kolej dociera, jak i te z dala od żelaznych szlaków.

AK - Stacja Muzeum to również plan zdjęciowy. Ze względu na posiadane zbiory jest doskonałym źródłem inspiracji dla artystów. Kto skorzystał z Waszej gościnności?

BŻ - Stacja Muzeum to niewątpliwe wyjątkowe tło. Producenci filmowi często wykorzystują nasz skansen i zabytkowy tabor. Tylko w ostatnich miesiącach gościliśmy ekipy: serialu fabularnego „Drogi wolności” oraz filmu wojennego „Kurier” w reżyserii Władysława Pasikowskiego. Janusz Majewski realizował u nas zdjęcia do „Czarnego mercedesa”, filmu który będzie miał swoją premierę jesienią 2019 roku. Lista tytułów, które powstawały na terenie Stacji Muzeum jest długa, wymienię kilka: „Persona non grata”, „Bodo”, „Sztos”, „Jutro idziemy do kina” czy „Prawo Agaty”. W naszych progach gościło wielu artystów, m.in. Bogusław Linda, Taco Hemingway, Xxanaxx, Ten Typ Mes, Quebonafide, Fisz Emade, the Dumplings, Julia Wieniawa, Monika Brodka, Agnieszka Chylińska czy aktorzy Teatru Podaj Dalej. Dokumentaliści i reporterzy często nagrywają tu wywiady, skansen lokomotyw bardzo często gra główną rolę na wielu kanałach blogerskich. Nasz tabor pojawia się także w wielu kampaniach reklamowych m.in. marki Ochnik. Cieszą nie tylko takie wizyty, z wielką sympatią obserwujemy młodych małżonkowie, którzy właśnie Stację Muzeum wybierają na swoje sesje ślubne. Jesteśmy muzeum otwartym na wszelkie propozycje współpracy.

AK - Stacja Muzeum to  nie tylko stałe ekspozycje, ale również szereg innych inicjatyw. Skąd pomysł i siła, aby współkreować wydarzenia na majówkę, warsztaty kolei kartonowej itp.?

BŻ - Wierzę, że jeszcze nieraz Państwa zaskoczymy. Mimo wielu przeciwności, mamy mnóstwo pozytywnej energii, pomysłów i zapału do pracy. Jak już wcześniej wspomniałam, nasze muzeum rozwija się i pięknieje z każdym dniem, z każdą pozyskaną złotówką. Staramy się rozszerzać ofertę i proponować Państwu więcej. W każdym miesiącu mamy ciekawe wydarzenia dla różnych odbiorców. I dla tych najmłodszych, i dla tych starszych. I dla miłośników kolei i techniki, i dla osób poszukujących ciekawostek. Staramy się również wychodzić z  ofertą na zewnątrz, dlatego coraz częściej można nas zobaczyć na wszelkiego rodzaju imprezach rodzinnych i branżowych, Pikniku Naukowym Polskiego Radia oraz Centrum Nauki Kopernik, targach turystycznych, a także na wielu wydarzeniach organizowanych w Warszawie i na Mazowszu.

Już teraz zapraszam na comiesięczną giełdę modelarską, która odbywa się w każdą drugą niedzielę miesiąca, 14-15 września będziemy organizowali obchody Dnia Maszynisty, 20 października zakończenie sezonu RETRO w Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie czy organizowaną już po raz czwarty Warszawską Wystawę Makiety Kolejowej, która odbędzie się 19- 20 października br.

AK - Dla mnie szczególnie ciekawą inicjatywą są spotkania klubów „Ciuchciaki” i „Parowozik”. Czy może Pani przybliżyć, czym one są i jak działają?

BŻ - W naszym Muzeum działają dwa kluby. Dla przedszkolaków Klub Najmłodszego Miłośnika Stacji Muzeum CIUCHCIAKI oraz Klub Małego Miłośnika Stacji Muzeum PAROWOZIK dla starszych pociech w wieku 7-13 lat. W tym roku zajęcia poświęcone są poznawaniu naszego taboru. Nasi klubowicze sami zbierają informacje na temat taboru, mierzą, oglądają, robią zdjęcia, dzielą się wiedzą i doświadczeniami. Każdy tworzy własny katalog wagonów i lokomotyw. Spotkania odbywają się raz w miesiącu, za wyjątkiem wakacji.

Mamy nadzieję, że wspólnie z nami dobrze się bawią, poznając dane techniczne poszczególnych jednostek taboru i dzieląc się pasją w towarzystwie miłośników Stacji Muzeum.

AK – Dziękuję za rozmowę.

 

Reklama

Odwiedź Stację Muzeum komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2019-07-24 18:49:33

    Żelazowska niech coś zrobi dla Józefowa gdzie mieszka (chociaż tam sobie świetnie radzą) A nie się chowa teraz w muzeum :/

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Czyszczenie rynien i odpływów

Oferuję promocję do 20 października na czyszczenie rynien i odpływów. Ponadto oferujemy czyszczenie elewacji i dachów, usługi certyfikowanwgo drwala..


Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez iotwock.info, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

"WBB" PAŚNICZEK IRENEUSZ JÓZEF z siedzibą w Otwock 05-400, WSPANIAŁA 35 B.,

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"