27°C bezchmurnie

Ósemki, czyli zęby mądrości

Zęby mądrości (ósemki) rosną jako trzecie zęby trzonowe zwykle miedzy 17. a 25. rokiem życia, a u pewnych osób ich wyrzynanie może trwać nawet do 40. roku życia bądź nie pojawiają się wcale. Zęby mądrości wywołują mnóstwo dyskomfortu, gdy rozpoczynają rosnąć, mogą także powodować niedoskonałości zgryzu. Z tych bądź wielu pozostałych czynników dużo ludzi ma usunięte zęby mądrości.

Jak i czy należy usuwać zęby mądrości?

Opinia o usunięciu zębów mądrości zależy od tego czy powodują one kłopoty oraz wieku w którym jest Pacjent.

W wypadku kiedy ząb mądrości jest uszkodzony przez próchnicę oraz należy wdrożyć leczenie kanałowe (endodontyczne) należy przeanalizować usunięcie takiego zęba. Usunięcie ósemek polecane jest również, kiedy mamy kłopoty ortodontyczne (np. przy stłoczeniach zębowych, kiedy rosną krzywo bądź wrastają w policzek).

Szczególnym wskazaniem do usunięcia zębów mądrości są częste stany palne dziąsła, jakie powstają w wypadku zębów częściowo wyrżniętych, wywołując stan zapalny nieraz i dla całego organizmu.W wypadku zębów mądrości niewyrżniętych dużo zależy od ich rozmieszczenia.

W wypadku gdy ząb mądrości położony jest koroną w kierunku siódemki bądź ogranicza jej korzeń, to nie tylko może spychać inne zęby, lecz może i spowodować powikłania w siódemce. Kolejnymi przejawami towarzyszącymi w takich dolegliwościach są migrenowe bóle głowy, kłopoty ze stawami lub zachodzące dookoła zęba stany zapalne. Wtedy niewykluczone jest, że specjalista dentysta zleci wyeliminowanie obu zębów.

Zalecenia po usunięciu zęba mądrości?

Zabieg usunięcia zęba mądrości (ósemki) odbywa się w znieczuleniu miejscowym.

Po zabiegu istotne jest dbanie o higienę miejsca w jakim umieszczony był ząb mądrości. Przez pierwsze 2 godziny nie można konsumować ani pić.

W czasie 12 godzin po zabiegu nie można myć zębów, przez następne parę dni należy omijać okolicę zabiegową. Konieczne jest użycie szczoteczki o delikatnym włosiu, przeznaczonej po zabiegach operacyjnych.

Bezpośrednio przez 24 godziny po zabiegu: nie należy jeść ciepłych napojów oraz twardych posiłków; nie można wypijać alkoholu oraz trunków z kofeiną; należy zmniejszyć wysiłek fizyczny; nie należy dotykać okolicy po zabiegowej.

Po usunięciu zęba mądrości może występować obrzęk. Żeby go zmniejszyć oraz obniżyć przypadłości bólowe rekomenduje się chłodne okłady, kompresy żelowe.

W razie konieczności można zażyć tabletkę przeciwbólową dostępną bez recepty.

Tekst powstał we współpracy z firmą: http://www.leszno-stomatolog.pl/ortodonta-leszno/

Ósemki, czyli zęby mądrości komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się