18°C bezchmurnie

Otwock a Muzeum Powstania Warszawskiego

Bedąc niedawno w Muzeum Powstania Warszawskiego odwiedziłem również sklepik z różnymi pamiątkami tam się znajdujący. Szczególnie zainteresowała mnie seria "Archi mapa".

Wśród kilku tematów prezentowanych na nich jest też "Żydowskie dziedzictwo. Warszawa, Falenica, Otwock". Po przeanalizowaniu zawartości mogę śmiało powiedzieć że przynajmniej ta "Archi mapa" o Żydach jest świetnym przykładem jak można doszczetnie "zwalić" albo "pogrążyć" ciekawy temat. Odniosę się tylko to Otwocka i Falenicy. Warszawę pozostawię varsavianistom. 

Otwock. Zacznijmy od samej mapy, która de facto jest zdjęciem lotnicznym. Już pobieżna analiza pozwala zauważyć, że lokalizacja połowy obiektów jest mniej lub bardziej błędnie pokazana. Szczególnie rzuca się to w oczy gdzie pomylono lokalizację dawnego "Brijusa" z Sanatorium m. St. Warszawy. Opis obiektów również zawiera wiele ciekawych "nowości". Czytając go można się dowiedzieć, że "Zofiówka" została zlikwidowana w 1943 r. i że zginęła w niej Adela Tuwim matka Juliana Tuwima. Od lat wiadomo, że to jest nieprawda, że zginęła ona w 1942 r. w domu przy ul. Reymonta. Jak ktoś nie wierzy niech się spyta Jurka Rybaka. Do zilustrowania hasła o Sanatorium "Brijus" wykorzystano budynek Sanatorium m. st. Warszawy a przecież obydwa pawilony "Brijusa" istnieją i mają się dobrze. Podobnie do zilustrowania sanatorium dr. Geislera wykorzystano budynek, który powstał wiele lat po tym jak sanatorium przestało funkcjonować i nie ma z nim najmniejszego związku poza gruntem, na którym stoi, odkupionym od rodziny Geislerów. Takich ciekawostek można przytoczyć jeszcze kilka.

Falenica. Tu podano tylko trzy obiekty i na szczęście tylko trzy. Jest informacja o mykwie, która już nie istnieje, ale tego akurat autorka tekstu mogła jeszcze nie wiedzieć. Ale pisząc o falenickim domu starców dla Żydów "Ezra" stojącym do dzisiaj, że zlokalizowany jest przy ul. Żegańskiej 1 to już wielki błąd - liczący chyba ze 6 km, bo w takiej odległości od "Ezry" znajduje się adres Żegańska 1, pod którym znajduje się... biurowiec Urzędu Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy. 

I co tu więcej można dodać. Chyba tylko to żeby tak szacowna instytucja jak Muzeum Powstania Warszawskiego bardziej przyglądała się temu co rozpowszechnia. 

Otwock a Muzeum Powstania Warszawskiego komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się