7°C bezchmurnie

Pałac Zamoyskich w Kołbieli odzyska blask

Inwestycje, Pałac Zamoyskich Kołbieli odzyska blask - zdjęcie, fotografia
  • Pałac w Kołbieli - stan obecny (2017)
    Pałac w Kołbieli - sta...
  • Fotka nr 1 z 3
  • Fotka nr 2 z 3

Popadający w ruinę zespół pałacowo-parkowy wraz z budynkiem dawnej szkoły przy ul. Parkowej w Kołbieli został sprzedany 2 października w drodze rokowań. Kupił go przedsiębiorca z Garwolina i planuje urządzić w nim i na przyległym terenie centrum konferencyjno-rekreacyjne.

Chęć zakupu pałacu zgłosiło dwóch oferentów. Jeden to lokalny przedsiębiorca z powiatu otwockiego, a drugi z Garwolina, gdzie prowadzi firmę transportową. To właśnie on za kwotę 2 mln 11 tys. zł kupił nieruchomość w Kołbieli o pow. 110 tys. m2.

– Sam obiekt, jak i jego lokalizacja, bardzo mi się spodobały – mówi nowy właściciel zespołu pałacowo-parkowego w Kołbieli Tomasz Kamaszewski. – Zamierzam urządzić tu centrum konferencyjno-rekreacyjne z basenem, SPA, restauracją, kawiarnią i hotelem. W pałacu, ze względu na jego zabytkowy charakter, planuję otworzyć w niektórych salach ekspozycje historyczne  związane też ze znamienitym, patriotycznym rodem Zamoyskich. W budynku poszkolnym powstanie hotel, sala bankietowa, konferencyjna, biura… Odtworzyć też chcę park, staw i strumyk oraz obelisk upamiętniający hrabiego Józefa Zamoyskiego – wylicza inwestor Kamaszewski i dodaje, że za cztery lata zaprosi już pierwszych gości do nowego obiektu.

Historia pałacu w Kołbieli
Pierwsza historyczna wzmianka o Kołbieli pochodzi z roku 1407. W XVII w. miejscowość stanowiła ważny ośrodek rzemieślniczy. Mieszkańcy trudnili się rolnictwem, wyrobem i obróbką drewna, rzemiosłem i handlem. Właścicielem okolicznych ziem była rodzina Chrzanowskich herbu Korab. W XIX w. Kołbiel została podzielona na dwie części: jedna część to miasto na prawym brzegu rzeki Świder, druga część to dwór na wzgórzu po lewej stronie rzeki. Dwór i folwark przybrały nazwę Stara Wieś. W drugiej połowie XIX w. Stara Wieś należała do hrabiego Józefa Zamoyskiego, osoby niepospolitej i wielce zasłużonej dla kraju. Był współautorem „Encyklopedii rolnictwa", współzałożycielem Warszawskiego Towarzystwa Kredytowego, organizował Towarzystwo Przemysłowe Lilpop, Rau i Loewenstein. Zabiegał o budowę Nadwiślańskiej Linii Kolejowej. Wśród robotników folwarcznych upowszechniał zasady higieny, wprowadził wiele przywilejów socjalnych, np.dni wolne od pracy, możliwość korzystania z taniego sklepu, apteki, pralni, łaźni, prasowalni. Dzieci robotników folwarcznych były kształcone w zakresie szkoły powszechnej. Hrabia Józef Zamoyski założył też w Kołbieli szkołę zawodową o profilu handlowo-rolniczym dla synów ubogiej szlachty. W latach 1866-1878 wybudował w Starej Wsi pałac.

Pałac ten prawdopodobnie został wzniesiony na miejscu dawnego dworu lub częściowo na jego fundamentach. Rezydencja miała przypominać włoską willę, dlatego też pałac zaprojektowano w stylu neorenesansowym, zaś teren wokół niego zagospodarowano jako park krajobrazowy. Centrum parku stanowiło niewielkie jeziorko służące latem jako miejsce do pływania łódką, zimą - jako lodowisko. Projektodawcą pałacu był znany w Warszawie włoski architekt Leandro Marconi (m.in. był on twórcą gmachu Banku Handlowego w Warszawie, siedziby Stowarzyszenia Architektów Polskich, a także jeszcze kilku innych budynków w stolicy). W posiadaniu rodziny Zamoyskich Stara Wieś pozostała do czasów II wojny światowej.
W okresie II wojny światowej pałac zajmowała niemiecka żandarmeria. Jak donosi tablica znajdująca się przed wjazdem, 22 września 1939 r. z tarasu pałacu przemawiał do swoich żołnierzy Adolf Hitler. W 1944 mieścił się tu radziecki szpital polowy.

Po 1945 r. Stara Wieś została włączona do Kołbieli, a pałac wraz z otoczeniem stał się własnością Gminnej Rady Narodowej. Od 1950 roku miały w pałacu swoją siedzibę kolejne szkoły zawodowe. W okresie powojennym majątek był wielokrotnie dzielony. Część zabudowań została zburzona. Zbudowano też nowe budynki: szkołę, warsztaty krawieckie…

Cóż, jest nadzieja, że cały teren wraz z pałacem na nowo ożyje, choć w innej odsłonie i dziać się będzie tam wiele, czego panu Tomaszowi szczerze życzymy.
Andrzej Kamiński

Pałac Zamoyskich w Kołbieli odzyska blask komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się