27°C bezchmurnie

Pielgrzymi na Jasną Górę

Kiedy: 2018-08-17 , godzina: 13:14 | Gdzie: Częstochowa

Początek sierpnia to czas, gdy wierni z naszych okolic wyruszali na piesze pielgrzymki do Częstochowy, by tam uczcić uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, która przypada na 15 sierpnia. Wielu pątników przechodzi długą drogę po raz kolejny w swoim życiu, niezależnie od upałów czy opadów. Pielgrzymi co roku idą do Matki zarówno z intencjami, jak i z wdzięcznością za przeżyty rok. Ci, którzy nie mogą fizycznie wziąć udziału w obchodach, mogą w swoich parafiach pobrać karty duchowego uczestnictwa.

Po raz 37. wyruszyła Pielgrzymka Świderska, w której z roku na rok uczestniczy coraz więcej osób. Nie liczy się tam płeć czy wiek, wystarczy szczera chęć i wiara. Jak podkreślają pątnicy, spotykają się oni z dużą otwartością ludzi, których spotykają na swojej drodze. Ofiarowują im posiłki, noclegi, poświęcają czas na chwilę rozmowy.

Przez miejscowość Piotrowice (gm. Karczew), jak co roku przechodziła Pielgrzymka Łomżyńska. Mieszkańcy wsi i okolicznych miejscowości serdecznie przywitali w ostatnią niedzielę wszystkich pielgrzymujących wiernych. Oprócz posiłku i butelek wody, jakże koniecznych w czasie upału, sąsiednia OSP Łukówiec przygotowała także punkt czerpania wody do mycia i zimnego prysznica. Była też sprawowana msza święta, podczas której dwoje pątników zostało małżeństwem, co umocniło zarówno ich na wspólnej drodze życiowej, jak i tej do Częstochowy.

Tym, którym nie udało się z różnych powodów wybrać na tegoroczną pieszą pielgrzymkę, zachęcamy do uczestnictwa w niej za rok, a wiernych, chcących wziąć udział w obchodach uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwanej potocznie świętem Matki Boskiej Zielnej, zachęcamy do przyjazdu na Jasną Górę.

Sebastian Rębkowski

Pielgrzymi na Jasną Górę komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się