Przedłużenie ulicy Narutowicza w Otwocku?

Inwestycje, Przedłużenie ulicy Narutowicza Otwocku - zdjęcie, fotografia
#Paśniczek - blog 29/05/2019 17:44

Na komisji budżetu i inwestycji RM Otwocka, która odbyła się 27 maja br. prezydent przedstawił projekt, który wyszedł ze strony powiatu otwockiego, aby wspólnie z gminami Otwock i Karczew pobudować przedłużenie ul. Narutowicza w Otwocku na odcinku od ul. Andriollego w Otwocku do ul. Ciepłowniczej w Karczewie. Znalazłem się w gronie kilkorga radnych, którzy nie są przekonani do celowości realizacji tej inwestycji w chwili obecnej. Poniżej przedstawiam argumenty, które przeważają za tym, aby wstrzymać się z tym zadaniem.

1. Jak powiedział prezydent Jarosław Margielski przedstawiając ideę zadania, nie chodzi o skierowanie ruchu ciężkiego na całą ulicę Narutowicza - a o "wyłączenie ruchu ciężkiego ze skrzyżowania ulic Karczewskiej i Matejki". Jego zdaniem ruch mógłby zostać skierowany ulicą Andriollego do Filipowicza i dalej Żeromskiego.

Ale w takim rozwiązaniu samochody ciężarowe miałyby trasę obok największej szkoły podstawowej w Otwocku, obok terenów rekreacyjnych na zieleni miejskiej - planowanego tu kompleksu sportowego - czy to rzeczywiście lepsze, bezpieczniejsze rozwiązanie? Rondo Herberta i ul. Andriollego rano, gdy trzeba dowieźć dzieci do szkoły - a pewnie od września kolejną 100 maluchów do przedszkola - jest już tak zatłoczone, że nie wyobrażam sobie dodatkowego ruchu w tej części ulicy.

2. Gdyby jednak ruch miał być od skrzyżowania z Andriollego dalej prowadzony Narutowicza, to przede wszystkim uważam, że powinna być to droga dla okolicznych mieszkańców, przejezdna dla samochodów osobowych, nie ciężarowych. Przechodzi bowiem przez trzy spokojne dzielnice: Świerk, Jabłonna i Soplicowo - miasto ogrodów. Na wielu odcinkach brakuje chodników, więc przy zwiększonym ruchu obniża się bezpieczeństwo przechodniów. Obecnie jest na tej ulicy ograniczenie do 12t, ale gdy droga powstanie, kto zagwarantuje, że kolejna władza nie zgodzi się na podniesienie tonażu?

3. Dalej: z ulicy Narutowicza nie będzie bezpośredniego wjazdu na budowaną S17 - trzeba będzie dotrzeć drogą dojazdową do węzła Otwock.

4. Zaplanowany nowy odcinek Narutowicza między Andriollego w Otwocku, a Ciepłowniczą w Karczewie będzie przebiegał przez park krajobrazowy, więc to nie jest perspektywicznie teren pod zabudowę dla przyszłych mieszkańców.

5.  Moim zdaniem jest to inwestycja bardziej w interesie Karczewa niż Otwocka, szczególnie przydatna dla firm z dzielnicy przemysłowej, których samochody by miały zbyt ułatwiony przejazd przez dzielnice Otwocka, zapychając nasze drogi.

 

Podkreślam raz jeszcze, na ten moment, według mnie to mało trafiona inwestycja, która mogłaby poczekać aż zostaną zrealizowane inne, bardziej potrzebne. Jakie?

Przede wszystkim ruch ciężki z tej części Otwocka oraz Karczewa powinien być wyprowadzony na DW801 ulicą Warsztatową i to ona powinna być w pierwszej kolejności rozbudowana i powinien powstać bezpieczny wyjazd na drogę wojewódzką - byłby to najlepszy szlak dla samochodów asenizacyjnych jadących do OPWiK, czy dla tir-ów jadących z/do Karczewa ulicami Kraszewskiego i dalej Warsztatową.

Kolejną drogą, która powinna być zrobiona jak najszybciej jest ulica Grunwaldzka. Jej wybudowanie utworzyło by wygodny ciąg komunikacyjny od nowego mostu przez Świder, ulicami Jana Pawła II, Majową i dalej Grunwaldzką aż do Wólki Mlądzkiej. Wzdłuż tej trasy są dogodne tereny pod nową zabudowę, a ich rozwój przyspieszyłaby z pewnością budowa tej ulicy.

Kolejne bardziej potrzebne inwestycje to ulica Laskowa, która skomunikowałaby Mlądz z Wólką Mlądzką, czy Rakowa, która łączyłaby Świerk z Jabłonną.

Na te wymienione ulice też przecież można się starać o środki z Funduszu Dróg Samorządowych, jak na przedłużenie Narutowicza, co planuje powiat.

Propozycja prezydenta została zaaprobowana na XII sesji RM, 28.05.2019 przez większość radnych - z koalicji PiS i PO. Na razie ma powstać koncepcja przedłużenia ulicy Narutowicza - na którą z budżetu Otwocka, w ramach pomocy powiatowi, zostało przeznaczone 5 tys. zł. Gdy powstanie, ma - zgodnie z ustaleniami na sesji - posłużyć do przeprowadzenia konsultacji społecznych. Wtedy mieszkańcy będą sami mogli powiedzieć, czy chcą teraz tej inwestycji, czy nie. (Choć na wcześniejszej komisji prezydent powiedział, że jeżeli “my o wszystko będziemy pytali mieszkańców, to nigdy się tutaj nie rozwiniemy”, a wniosek radnego Przemysława Bogusza, aby konsultacje przeprowadzić zanim wydamy jakiekolwiek pieniądze na to przedłużenie Narutowicza, przepadł).

Zapraszam zainteresowanych już teraz do wyrażania swoich opiniii w tej sprawie.

Ireneusz Paśniczek

radny RM Otwocka

Reklama

Przedłużenie ulicy Narutowicza w Otwocku? komentarze opinie

 • Jacek - niezalogowany 2019-05-30 07:54:09

  Jakie konsultacje Pan Prezydent i tak zrobi co będzie chciał tak samo jak olał ustalenia konsultacji z mieszkańcami osiedla Kmicica

 • gość 2019-05-30 07:54:19

  W zupełności zgadzam się z pańską koncepcją. Przedłużenie u.Narutowicza to nie najlepszy pomysł na chwilę obecną. Są pilniejsze potrzeby, chociażby te którePan wymienił.

 • Frank - niezalogowany 2019-05-30 08:33:25

  Mmmm bloger w mediach

 • gość 2019-05-30 12:03:09

  Nie może być tak, że do miasta ogrodu, jak Pan wspomniał, wpuszczamy transport ciężarowy obsługujący zakłady w Karczewie w sytuacji, gdy Karczew ma bardzo blisko do krajowej 801 dochodzącej wprost do drogi krajowej nr. 50. Czyli ruch ciężarowy powinien odbywać się w przeciwną stronę niż do Otwocka. Zmiana tego kierunku poprzez realizację tej inwestycji jest wręcz szkodliwa dla istniejacego środowiska naturalnego. Zdegraduje go. Otwockie ulice nawet dla laika nie są w ogóle przystosowane do transportu ciężkiego, bo Otwock nigdy nie miał zakładów produkcyjnych potrzebujących takiej floty. Ale warto to sprawdzić. Dlatego te 5 tysięcy złotych powinno być przede wszystkim wydane na fachową analizę wpływu takiej inwestycji na okolicę i czy rzeczywiście odciąży ona Otwock od ruchu drogowego, o czym jest przeświadczony prezydent. Czyli: 1. analizę środowiskową, 2. analizę techniczną gotowości istniejących dróg do dodatkowego obciążenia . Chyba nie trzeba prezydentowi mającemu wykształcenie inżynieryjne tłumaczyć celowości takich analiz. Takie pieniądze urząd powinien też znaleźć na zanalizowanie możliwości zmian komunikacyjnych na terenie Otwocka i to nie tylko w okolicy świateł na Batorego, gdzie najczęściej przebywa prezydent, bo widać, że te, które są obecnie proponowane/wprowadzane - są po prostu bez sensu. Natomiast wytoczone w artykule kontrargumenty za wprowadzeniem tej inwestycji to nie jedyne, które nasuwają się. W Pana propozycjach brakuje mi najprostszego rozwiązania problemu komunikacyjnego ulicy Matejki, jakim są lewoskręty: 1. na światłach w obu kierunkach; 2. dwustronnie przy dojezdzie do Carrefoura.

 • gość 2019-05-31 11:41:52

  Plan przedłużenia ul. Narutowicza powinny być, ale nie powinien na niej się kończyć. Jeśli zobaczymy na mapę to droga powinna być poprowadzona dalej obok/do ul. Marszałka Józefa Piłsudzkiego aż do Nadwiślanki. Z Nadwiślanki nowym mostem połączenie z Konstancinem. To pozwoli przenieść ruch ciężarowy zarówno z Otwocka jak i Karczewa.
  Ulica Grunwaldzka powinna już dawno być utwardzona czy to w całości czy w miejscach których trwa zabudowa. W Wólce Mladzkiej ul. Grunwaldzka potrzebuje nowej drogi łączącej do ul. Żeromskiego, bo droga przy kościele jest za wąska a z drugiej strony prowadzi obok szkoły.
  Ul. Rakowa łącząca Wólkę Mlądzką z Świerkiem/ Jabłonną, ul. Batalionów Chłopskich łącząca Świerk z Pogorzelą Warszawską, ul. Laskowa łącząca Mlądz z Wólką Młądzką powinny być systematycznie wysypywane tłuczniem, gruzem (który powinien być odpowiednio skruszony).
  Fundusze teraz powinny się znaleźć na kompleksową modernizacje ulic Sołtana, Pokojowa, Żeromskiego (od skrzyżowania z Pokojową do dk 17), Wypoczynkową czy Wspaniałą (od skrzyżowania z Wypoczynkową do dk 17).

 • gość 2019-06-05 17:48:22

  czyli zrobić z Otwocka taki Mińsk Mazowiecki sprzed wybudowania obwodnicy - bardzo ciekawy pomysł dla ludzi mieszkających w Karczewie, ale nie w Otwocku. Otwock w swoim interesie powinien wszystko robić, by te tiry, które rozjeżdzają Kraszewskiego, Batorego, Nariutowicza raz na zawsze usunąć, a nie wpuszczać na ulice lokalne ruch krajowy. Naprawdę punkt widzenia na sprawy miasta nie powinien zależeć od kierowców cieżearówek

 • gość 2019-06-06 13:04:38

  czyli zrobić z Otwocka taki Mińsk Mazowiecki sprzed wybudowania obwodnicy - bardzo ciekawy pomysł dla ludzi mieszkających w Karczewie, ale nie w Otwocku. Otwock w swoim interesie powinien wszystko robić, by te tiry, które rozjeżdzają Kraszewskiego, Batorego, Nariutowicza raz na zawsze usunąć, a nie wpuszczać na ulice lokalne ruch krajowy. Naprawdę punkt widzenia na sprawy miasta nie powinien zależeć od kierowców cieżearówek

 • Anka - niezalogowany 2019-07-05 12:27:17

  Może warto zainwestować w "zabytkową" Kubusia Puchatka??? Nie da się jeździć po niej, brak chodnika wstyd! O mieszkańcach Srodborowa nikt już nie pamięta! My też pracujemy i płacimy podatki w Otwocku! Nasze dzieci nie mają placu zabaw, żadnych atrakcji... Olbrzymi teren przedszkola nr 6 zaniedbany maksymalnie a mógłby służyć naszym dzieciom. Może ktoś pomyśli w końcu o nas i naszych dzieciach.

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

MAGAZYNIER

Piekarnia Oskroba S.A. - jeden z liderów branży piekarniczej w Polsce poszukuje pracowników na stanowisko: Magazynier Miejsce pracy: Człekówka,..


Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez iotwock.info, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

"WBB" PAŚNICZEK IRENEUSZ JÓZEF z siedzibą w Otwock 05-400, WSPANIAŁA 35 B.,

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"