5°C bezchmurnie

Szósty prezes szpitala w tej kadencji. Opozycja żąda wyjaśnień!

Podczas jutrzejszej nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu omawiana ma być aktualna sytuacja w otwockim Powiatowym Centrum Zdrowia przy ul. Batorego. Chodzi o politykę kadrową prowadzoną przez przewodniczącego Rady Nadzorczej Andrzeja Mazka i wicestarostę Pawła Rupniewskiego. Radni żądają wyjaśnień dlaczego o sytuacji w naszym szpitalu szczegółowo zostali już poinformowani samorządowcy z Nowego Dworu Mazowieckiego, a otwoccy radni o zmianie kierownictwa "Batorego" dowiadują się z prasy.

Czy wicestarosta otwocki Paweł Rupniewski i przewodniczący Rady Nadzorczej PCZ Andrzej Mazek pomylili Rady Powiatu uczestnicząc w sesji w Nowym Dworze Mazowieckim i opowiadając o sytuacji w szpitalu przy ul. Batorego? To chcą ustalić otwoccy radni powiatowi na jutrzejszej sesji nadzwyczajnej. Siedmioro samorządowców z opozycji złożyło wniosek o jej zwołanie. Tematem ma być aktualna sytuacja w PCZ. Chodzi o politykę kadrową i ciągłe zmiany w zarządzie spółki prowadzącej szpital przy ul. Batorego. Przypomnijmy, że od jutra - 1 lutego funkcję prezesa zacznie pełnić Ewa Wojciechowska - szósta osoba na tym stanowisku od czasu gdy nadzór nad szpitalem przejął wicestarosta Paweł Rupniewski. Wcześniej Rada Nadzorcza powołana przez władze powiatu z funkcji prezesów odwołała: Grzegorza Gałabudę, Annę Sikorę, Joannę Pawlak i Henrykę Romanow. Od 1 stycznia przez miesiąc funkcję prezesa pełnił (jako piąty prezes) Andrzej Mazek, przewodniczący Rady Nadzorczej i jednocześnie Dyrektor Wydziału Organizacyjnego i Spraw Spoełcznych w Starostwie Powiatowym.
Jak dowiedzieliśmy się od jednego z wnioskodawców zwołania nadzwyczajnej sesji, radni chcą dowiedzieć się jak to możliwe, że szpitalem kierować będzie już szósty prezes, skoro spółkę w tym czasie niezmiennie nadzorują dwie - te same osoby: wicestarosta Rupniewski i dyrektor Mazek.
Jak się okazuje radnych opozycyjnych żądających wyjaśnień w tej sprawie w trybie "nadzwyczajnym" wspiera także przewodniczący Rady Powiatu Dariusz Grajda, który w dniu dzisiejszym zgłosił wniosek do Zarządu Powiatu o przygotowanie szczegółowych informacji na temat funkcjonowania szpitala w ostatnich latach.
- Nie chodzi tylko o to, że będzie szósty prezes - mówi jeden z radnych wnioskodawców. - Radnych nikt z zarządu nie informuje o zmianach w tak ważnej spółce, bo prowadzącej szpital. Decyzje podejmowane są przez Wicestarostę i podlegającą mu Radę Nadzorczą z Panem Mazkiem na czele. Panowie nie ogłaszają żadnych konkursów na te stanowiska. Sami wskazują osoby, a potem sami je odwołują z sobie tylko znanych powodów. My, jako radni nie wiemy, jakie kwalifikacje mają Ci panowie do podejmowania - jak się okazuje kolejnych nietrafionych decyzji - dodaje.
Kim są wicestarosta Paweł Rupniewski i dyrektor Andrzej Mazek? Obaj byli radnymi PiS w Józefowie. Obaj członkami tej partii już nie są. Żaden z nich przed objęciem posad w otwockim starostwie wraz z początkiem obecnej kadencji nie pracował w adaministracji publicznej. Rupniewski z zawodu jest architektem, a Mazek administratywistą, który przez wiele lat pracował w jednej z warszawskich piekarni i nigdy wcześniej nie był członkiem żadnej rady nadzorczej w spółkach komunalnych.

To nie koniec pytań radnych, którzy otrzymali w ostatnich dniach stycznia dwa apele byłych członków kierownictwa szpitala - prezes Henryki Romanow i prokurentów: Anny Gromko i Marcina Ozdarskiego. - Jestem zszokowana agresją i kłamliwymi zarzutami jakie padają pod adresem byłych prokurentów. Chciałabym zaapelować do Państwa o wyjaśnienie prawdziwego podłoża niniejszych działań Zarządu Powiatu oraz  Przewodniczącego Rady Nadzorczej. Jestem pewna, że Państwo również dostrzegacie, że działania muszą być zainspirowane dodatkowymi pobudkami. Nie można dopuścić aby szpital i jego pracownicy stali się prywatnym polem rozgrywki i załatwiania interesów - czytamy w piśmie byłej prezes Romanow.
Była prezes w liście odnosi się do kuriozalnej delegacji z wtorku, 30 stycznia. Tego dnia wicestarosta Paweł Rupniewski i dyrektor Andrzej Mazek uczestniczyli w sesji Rady Powiatu w Nowym Dworze Mazowieckim. Informowali radnych nowodworskich o powodach odwołania poprzedniego kierownictwa otwockiego szpitala. Obecność Rupniewskiego i Mazka w podwarszawskim powiecie wynikała z konieczności uzyskania zgody tamtejszej rady do rozwiązania umowy o pracę z byłym prokurentem otwockiej spółki. - My, otwoccy radni powiatowi czekamy na informacje, a panowie Rupniewski z Mazkiem pojechali do Nowego Dworu Mazowieckiego i dyskutowali o tym czy dyrektor naszego szpitala oddał dysk od komputera, czy nie. To jest poziom zarządzania prezentowany przez zarząd w tej kadencji. Jeśli tak wygląda nadzór nad szpitalem to nic dziwnego, że od jutra w PCZ urzęduje już szósty prezes - mówi jeden z wnioskodawców zwołania sesji.

Nadzwyczajna sesja Rady Powiatu odbędzie się jutro (czwartek) 1 lutego, o godz. 16 w Powiatowym Młodzieżowym Domu Kultury w Otwocku przy ul. Poniatowskiego 10.  

Łukasz Budzynowski  

 

Szósty prezes szpitala w tej kadencji. Opozycja żąda wyjaśnień! komentarze opinie

  • gość 2018-04-15 09:58:12

    Pan Andrzej Mazek na pewno uleczy otwocką służbę zdrowia - absolwent tak " wybitnej " uczelni z Józefowa, której każdy wydział ma negatywną ocenę za poziom nauczania. Był bardzo zdeterminowany skoro " poleciał" aż do Nowego Dworu Maz. , żeby obrzucić błotem młodego człowieka. Po trupach do celu, oto cenna dewiza u samorządowca, ale ważny jest awans : z piekarni do szpitala !. Gratulacje.

Dodajesz jako: Zaloguj się