Władzom Otwocka nie po drodze z Sendlerową

Bieganie, Władzom Otwocka drodze Sendlerową - zdjęcie, fotografia
#Paśniczek - blog 23/10/2019 20:32

W związku z odmowną DECYZJĄ Starosty Otwockiego, z dn. 18 maja (!) 2019 r., skierowaną do p. Janusza Golińskiego (otrzymana 21.10.2019) ws. wydania zezwolenia na przeprowadzenie zawodów sportowych, z przykrością oświadczam, iż I Półmaraton Otwocki poświęcony pamięci Ireny Sendlerowej, planowany na dzień 27 października 2019, nie odbędzie się.

Od samego początku organizacja przedsięwzięcia nie zapowiadała się łatwo. Do zorganizowania imprezy o tak sporym rozmachu, przewidującego udział około 400 osób, jak wiadomo potrzebne jest odpowiednie zaplecze finansowe. Cieszę się, że udało mi się zainteresować pomysłem Półmaratonu Otwocki Klub Sportowy Start, to ten klub wcześniej organizował otwockie maratony. Klub Start wziął udział w konkursie na pozyskanie funduszy, od miasta Otwocka otrzymał 20.000 zł. Wnioskodawcą kwoty był prezydent Otwocka, a radni zatwierdzili do budżetu 2019 r.

W trakcie gdy tworzyłem zespół do organizacji imprezy wspólnie zweryfikowaliśmy koszty przedsięwzięcia i okazało się, iż aby doszło ono do skutku będzie potrzebne ok. 65.000 zł. Potraktowałem tę sytuację jako wyzwanie i wspólnie ze wszystkimi zaangażowanymi osobami podzieliliśmy proces organizacji maratonu oraz towarzyszących mu atrakcji na zadania i etapy. Odbyło się to przy wsparciu Ryszarda Myśliwskiego, który ma duże doświadczenie w organizacji imprez biegowych, Bożeny Dziubińskiej, Agaty Nawrockiej, Doroty Mądrej i Wojtka Gąsiewskiego. Podstawowe wyłonione cele to nakreślenie trasy, zaplanowanie organizacji ruchu, znalezienie wykonawcy organizacji ruchu, oraz oczywiście znalezienie funduszy, jak również wiele innych działań. Rozpoczęliśmy intensywne przygotowania- PRO BONO - nie patrząc, czy koliduje to z godzinami naszej pracy, czy odbywa się po pracy, to były setki telefonów i dziesiątki spotkań i pism.

Na spotkaniu w teatrze zorganizowanym przez panią dyrektor Małgorzatę Kupiszewską, w czasie gdy już OKS Start miał wkrótce podpisać lub pisał już umowę na organizację półmaratonu, otrzymałem zapewnienie od pani dyrektor, że zrobi wszystko aby wspomóc proces powstawania imprezy, od tamtej pory niestety nie nastąpiło z jej strony żadne zainteresowanie ani chęć spełnienia deklaracji.

Patronka

Szczególną dla mnie kwestią była sprawa nadania organizowanej imprezy imienia Ireny Sendlerowej. Będąc członkiem Komisji Kultury, Sportu i Turystyki RM wiedziałem o pomyśle na budowę pomnika Irenie Sendlerowej, a także o przekazanej przez jej córkę woli pani Ireny by nie czcić jej pamięci pomnikami. Stąd mój pomysł aby to Półmaraton był imienia Ireny Sendlerowej. Był on przeanalizowany wspólnie z zespołem przygotowującym imprezę i zyskał aprobatę.

Klub OKS wystąpił do Urzędu Miasta Otwocka o zmianę nazwy zadania z I Półmaratonu Otwockiego na I Półmaraton Otwocki imienia Ireny Sendlerowej. Do tej pory nie otrzymał oficjalnego pisma umożliwiającego zmianę zadania. Nie czekając na pismo postanowiłem po około dwóch tygodniach dopytać o tę kwestię w urzędzie, na co z wydziału kultury otrzymałem informację telefoniczną, że prezydenci nie wyrażają zgody na zmianę nazwy zadania. Pan Wojtek Gąsiewski zaproponował, by do wcześniejszej nazwy po prostu dodać dopisek „poświęcony Irenie Sendlerowej”. Chciałem upamiętnić tę osobę, gdyż w moim poczuciu jest ona wielkim symbolem miłości i tolerancji, chciałem nadać organizowanemu półmaratonowi taki charakter. Jest to najbardziej znana na całym świecie mieszkanka Otwocka, osoba, której szczególnie należy się pamięć za to, co zrobiła ratując w czasie wojny 2500 dzieci, honorowa obywatelka naszego miasta. Po trudnościach, jakie napotkałem w związku z nadaniem nazwy imprezie również zorientowałem się, że zadanie zorganizowania tego przedsięwzięcia może spotkać się z poważnymi utrudnieniami.

Co do trasy półmaratonu została ona opracowana zgodnie z sugestiami mieszkańców - nawiązując do wcześniej istniejącego maratonu, prowadzi po lesie, po ulicach powiatu, wstępnie miała też prowadzić po obu stronach torów. Z racji prowadzonych obecnie prac modernizacji trasy kolejowej nie było to możliwe, dlatego trasę tę poprowadziliśmy tylko po ulicach jednej strony oraz po lesie.

Zabezpieczenie

Wiedząc o potrzebie dużej liczby osób do zabezpieczania organizacji ruchu skontaktowałem się z żandarmerią wojskową. Zgodnie z wyznaczoną trasą biegu do zabezpieczenia na ulicach potrzebowaliśmy 60 osób, w tym policji. Trasa półmaratonu miała przebiegać w 50% ulicami, a w drugiej połowie przez las. Na początku rozmów otrzymałem informację wstępną, że żandarmeria może nam pomóc. Kolejne telefony ograniczały pomoc aż do ostatecznej informacji, że w tym roku nie będzie to możliwe.

Poszukując rozwiązania razem z Wojciechem Gąsiewskim, przedstawicielem OKS, spotkałem się z Komendantem Powiatowej Straży Pożarnej w Otwocku z prośbą o wsparcie organizacji ruchu podczas półmaratonu. Komendant zapewnił o możliwości wsparcia przez OSP z Wólki Mlądzkiej i Jabłonny mając na uwadze bezpieczeństwo powiatu i dostęp do pozostałych jednostek. Pismo potwierdzające taką wolę zostało wysłane do ww. jednostek. W ślad za spotkaniem OKS wystosował pismo do komendanta PSP i prezydenta.

Tutaj pojawił się kolejny problem. Pan prezydent odpowiedział pismem, w którym powołuje się na artykuł 6 ust. 1 ustawy z dn. 20 czerwca 1997 r., Prawo o ruchu drogowym, z którego wynika, iż jednostki straży pożarnej nie mogą wesprzeć imprezy biegowej, gdyż „mogą dawać polecenia lub sygnały uczestnikowi ruchu lub innej osobie znajdującej się na drodze tylko podczas czynności związanych z prowadzeniem akcji ratowniczej”. Zasadniczo z odpowiedzi pana prezydenta wynikało iż „nie ma uprawnień, aby nakazać OSP wzięcie udziału w tego typu działaniach” i że decyzja należy do Zarządu OSP, a jednostki OSP powinny brać udział wyłącznie w akcjach związanych z zabezpieczeniami przeciwpożarowymi.

Widzi się przecież, że w całej Polsce wolontariusze, strażacy i wiele różnych sił niezależnych takie imprezy wspomaga. Wiedziałem już jednak, że na udział OSP z Wólki i Jabłonny nie mogę liczyć. W tej sytuacji postanowiliśmy obdzwonić straże, które są poza Otwockiem i tu spotkaliśmy się z odzewem pełnym chęci do pomocy w naszym przedsięwzięciu.

 

Będąc na kolejnym spotkaniu z policją usłyszałem (jak również takie pismo oficjalne otrzymał OKS Start, ponownie nawiązujące do art. 6 ust. 1 ustawy z dn. 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym), potwierdzenie iż OSP nie może kierować ruchem podczas imprezy. Wcześniej podczas rozmów wstępnych temat ten nie budził żadnej wątpliwości. Na spotkaniu zasugerowano zmianę trasy, tak też uczyniliśmy. Udział był następujący: 20% udziału ulic i 80% lasu. Zaktualizowane dokumenty zostały przedstawione w Starostwie oraz na komendzie. Po tym otrzymałem telefon, że organizowane jest spotkanie na komendzie z udziałem pracownika Urzędu Miasta Otwocka z wydziału kultury oraz policji. Na spotkaniu podkreślono bezpieczeństwo wynikające z mniejszego udziału ulic w przebiegu trasy, walory leśne nowego rozplanowania. Spotkanie to odbyło się w piątek. Już na poniedziałek zorganizowałem kolejne spotkanie w terenie z udziałem policji, przedstawicieli klubu OKS i firmy zajmującej się organizacją ruchu DROGMAX. Wszyscy szczegółowo zapoznali się z trasą, z objazdami i koniecznym oznakowaniem. Na ulicach w 100% miała zabezpieczać ruch policja, pozostali w lesie. Pani Agata Nawrocka z OKS postarała się żeby Gmina Karczew, ZDP jak również Komenda Stołeczna Policji zaopiniowali pozytywnie plan organizacji.

Jako organizatorzy przewidzieliśmy wiele atrakcji zarówno dla biegaczy, jak i dla kibiców, interesujących i radosnych zajęć dla dzieci oraz zbiórkę na pomoc w rehabilitacji Sylwii Król. Tu podziękowanie dla Sylwii Czyżewskiej i jej koleżanek za organizację wydarzeń towarzyszących półmaratonowi. Po rozmowie z panią dyrektor Szkoły Podstawowej nr. 2 im Ireny Sendlerowej uzyskałem zapewnienie włączenia się w przedsięwzięcie. 

Odmowa starosty

Niestety od starosty otwockiego otrzymaliśmy pismo, zresztą datowane nie wiedzieć czemu, na dzień 18 maja 2019, a przecież odnoszące się do naszych wniosków z października br., iż odmawia się nam możliwości zorganizowania imprezy, gdyż to my nie spełniliśmy wymogów konkretnej ustawy.

I Półmaraton poświęcony pamięci Ireny Sendlerowej, z ciekawą nową trasą, zabawami na hali OKS, interesującymi stoiskami, z muzyczną oprawą, czyli trzy godziny zaplanowanej dla otwocczan imprezy niestety muszą zostać odwołane.

Zapisało się ponad 240 osób – wpłaciło około 160 osób. Byłaby to świetna promocja Otwocka. Spięliśmy budżet co do złotówki i tu dodatkowe podziękowania dla Urzędu Marszałkowskiego, którego przedstawicielem była Bożena Żelazowska ówczesna radna województwa mazowieckiego obecnie poseł, oraz sponsorom: IPPO, Drogmax, Top Market, Piekarnia Staropolska, Bruk-Bud, Elkomech, WMA Energia.

Do niniejszego oświadczenia załączam skan decyzji starosty otwockiego oraz odpowiedź z upoważnienia prezydenta miasta Otwocka odnośnie udziału w akcji kierowania ruchem przez OSP z Wólki Mlądzkiej i Jabłonny.

Ireneusz Paśniczek


Decyzje dotyczące I Półmaratonu w Otwocku:

Starostwo Powiatowe:

Reklama

Władzom Otwocka nie po drodze z Sendlerową komentarze opinie

 • gość 2019-10-24 18:44:03

  No cóż, może trzeba zmienić patrona biegu i termin na 10 kwietnia... Zostanie 6 miesięcy na trening w uzdrowiskowym smogu.

 • Paweł - niezalogowany 2019-10-24 20:31:07

  GRATULUJE! pomijam cały polityczny podtekst, jad w stronę prezydenta i stawianie własnej osoby na piedestale „ja zrobiłem” , „ja zadzwoniłem” , „ja pojechałem” itp to JA SIE PYTAM - na jakiej imprezie biegowej widział pan wóz strażacki? biegam maratony po calej Polsce i nie widziałem. Chyba pomylił pan imprezę biegową z festynem! druga sprawa to jak można zbierać wpłaty na imprezę która w żadnym momencie nie miała statusu zatwierdzonej a na każdym etapie organizacji były problemy?
  OKS widać jak wiele ma ze sportem wspólnego.
  Na wtorkowy mail informujący o odwołaniu niedzielnej imprezy odpowiedziałem prośbą o zwrotu wpisowego podając wszystkie dane. Ciekawy jestem kiedy to sie stanie :)

  Jako rodowity otwocczanin powiem krotko - WSTYD

 • gość 2019-10-25 20:08:34

  panie "Pawle": rodowici otwocczanie to wyfrunęli kominem w Treblince w \'42. A pan to jesteś, co najwyżej, repatriant z Garwolina. Albo rodzina koleżanki pana prezydenta, tej od sportu, kultury i turystyki.

 • otwocki biegacz - niezalogowany 2019-10-28 14:16:03

  ad. "Paweł" - napisał Pan w swoim komentarzu "na jakiej imprezie biegowej widział pan wóz strażacki? biegam maratony po calej Polsce i nie widziałem ...". Skoro jest Pan biegaczem to z całą pewnością bywa Pan również na słynnym w całej Polsce - Półmaratonie w Wiązownie (co roku ponad 2tys. uczestników) ... na tej imprezie kluczową rolę zabezpieczenia trasy pełnią właśnie strażacy? Pisze Pan również, że "Jako rodowity otwocczanin powiem krotko - WSTYD" wstydzić się powinien ten kto w ten sposób jak Pan krytykuje organizatorów, którzy działają ProBono, którzy chcą coś fajnego zorganizować w tym naszym miasteczku ...
  Ja dla organizatorów mam jedną radę co do daty: organizowanie biegu tydzień przed 1 listopada z trasą w okolicy cmentarza nie jest dobrym pomysłem - w dniu wczorajszym ruch przy cmentarzu był już bardzo duży - jeżeli "Połówka" by się odbyła - na 100% był by hejt, że nie można dojechać do grobów ...
  pozdrawiam organizatorów i życzę cierpliwości z betonową władzą

 • Marcin - niezalogowany 2019-10-30 08:57:55

  właśnie... co do trasy, jak na jesieni zobaczyłem, że Pan Paśniczek jest zadowolony z wytyczonej trasy, która blokuje dwie drogi wyjazdowe do Warszawy, całe Kresy i Poniatowskiego, główną drogę objazdową dla południa powiatu to przecierałem oczy ze zdumienia. Ale OK. A potem ta szybka zmiana (bardzo częsta sprawa przy otw0ckich biegach, najpierw trasa bieganie lasem, a potem nagle cały bieg ląduje w lesie - tak było np. z Biegiem Otwockim na 100-lecie) , faktycznie blokująca ruch przy cmentarzu... no musiało się chyba tak skończyć...

 • Michał Cichy 2019-10-30 11:57:53

  No szkoda.

 • Igor Sudnik 2019-11-04 20:25:53

  Tak, to jest w obecnej " dobrej zmianie", Łukaszenko pozwoliłby za wszelką cenę ale w Polsce jest mega totalitarna-dyktatura. Nawet za czasów Stalina takich rzeczy nie było. Sport i wszelaka aktywność sportowa była upowszechniana i promowana. Przykre. Szkoda. Ale taka prawda. Brak zmian, brak zainteresowania i totalne rozczarowanie. Pewne osoby wiedzą o co chodzi...

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez iotwock.info, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MEDIA-INFO sp. z o.o. z siedzibą w Otwock 05-400, Wawerska 1 lok. 8

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"