21°C słabe, przelotne opady deszczu

Obywatelski Powiat Otwocki

Polityka, Obywatelski Powiat Otwocki - zdjęcie, fotografia

Protesty społeczne związane z reformą sądów, której zasadności notabene nikt nie kwestionuje, a co za tym idzie dwa veta prezydenckie do ustaw o KRS i Sądzie Najwyższym, uświadomiły Polakom, że o demokrację można i trzeba walczyć.

Pokazały też, że demokracja nie jest dana nam raz na zawsze, że musimy o nią stale dbać i bronić w razie zagrożenia. Takie podejście cieszy, zwłaszcza w powiecie otwockim, który tak naprawdę nigdy nie był liderem, jeżeli chodzi o wymiar społecznego zaangażowania. Dlatego nie ma wakacji od demokracji, zakończyły się ,,spacery" pod otwockim sądem, a zaczęły rozmowy, co dalej...

Spotkanie Obywatelskiego Otwocka zorganizowane w miniony czwartek (3.08.2017) w PMDK, w którym wzięło udział kilkanaście osób mieszkających na terenie powiatu otwockiego, pokazało, że problem demokracji leży ludziom na sercu. Rozmawiali m.in. o potrzebie jednoczenia się wokół wspólnych celów, o demokratycznych wartościach łamanych przez opcję rządzącą, o konieczności wspólnego działania. Nie w partii czy w jakiejś innej zorganizowanej formie, ale spontanicznie  - jako oddolny ruch obywatelski pilnie śledzący poczynania władzy i patrzący jej na ręce.  Bo politycy ,,nie mogą robić tego - co im się żywnie podoba, tylko dlatego, że dostali taki mandat wyborczy,  bo są zobowiązani działać zgodnie z prawem, bo nie ma zgody na łamanie Konstytucji, na podporządkowanie sądów władzy jednego człowieka, na ekspresowe ,,przepychanie” w sejmie zmian zaburzających trójpodział władzy”.

Uczestnicy spotkania zastanawiali się także nad nazwą ruchu. Najodpowiedniejszą byłby „Obywatelski Powiat Otwocki”, chociażby z tego względu, że wśród osób zaangażowanych w protesty byli mieszkańcy nie tylko  Otwocka, ale i Józefowa czy Karczewa. Podkreślano również, że aby zmieniać polską rzeczywistość, trzeba działać inaczej niż dotychczas, czyli bez biurokracji i skomplikowanych procedur, że należy ze sobą rozmawiać i wspierać się nawzajem. W oddolnych inicjatywach społecznych chodzi bowiem o takie kroki, które mobilizują ludzi do określonego, świadomego działania: podpisanie petycji, wysłanie emaila, wizytę w biurze poselskim, zabranie głosu w ankiecie, zorganizowanie spotkania czy w końcu przyjście na demonstrację. I chociaż nie ukonstytuowała się jeszcze grupa inicjatywna ruchu, to zdecydowano, iż głosem platformy na początek ma być „gazetka” (powielana i drukowana domowym sumptem). Będzie ona z jednej strony informować o kolejnych planowanych działaniach ruchu, z drugiej zaś - przekonywać nieprzekonanych. Z dużą akceptacją spotkał się także pomysł zorganizowania w szkołach - przy wsparciu Stowarzyszenia Sędziów Polskich Iustitia - cyklu prelekcji nt. praw obywatelskich w świetle Konstytucji RP, a 24 sierpnia br. – przed Sądem Rejonowym w Otwocku - miesięcznego spotkania rocznicowego, upamiętniającego sądowy protest. Kolejne spotkanie Obywatelskiego Powiatu Otwockiego planowane jest już za tydzień.

Lech Wałęsa na spotkaniu z robotnikami użył niegdyś takiego sformułowania, że dla niego demokracja parlamentarna to „pokojowa wojna wszystkich ze wszystkimi”. Patrząc na to, co działo się w ostatnim czasie wokół ustaw sądowniczych w naszym kraju, nie można się oprzeć wrażeniu, że były to słowa prorocze. Problem w tym, że demokracji można bronić tylko demokratycznymi metodami. Stąd tak ważna jest aktywność obywatelska będąca nie tylko warunkiem funkcjonowania demokracji, lecz samą istotą tego systemu politycznego.

Ze zrozumieniem tej oczywistej prawdy wciąż w Polsce mamy poważny problem, zwłaszcza podczas aktów wyborczych. Odmowa udziału w życiu politycznym bierze się z przekonania, że wybrana w ten sposób władza nie dba o interes przeciętnego Kowalskiego, a wybory prezydenckie, parlamentarne czy samorządowe są jedynie emanacją prywatnych aspiracji osób zainteresowanych karierą polityczną oraz pędem do władzy partii politycznych. Dlatego marsze, demonstracje i pikiety, które  - mimo wakacyjnej pory - jeszcze niedawno były nieodłącznym elementem obrazu  naszych miast i miasteczek w skali nieporównywalnej od końca lat 80., to coś nowego i niesłychanie ważnego z obywatelskiego punktu widzenia.

Winston Churchill powiedział kiedyś, że „demokracja jest najgorszym z możliwych ustrojów, tyle tylko, że lepszego nikt jeszcze nie wymyślił”. Dlatego uczmy się jej i brońmy, bo jeżeli nie będziemy tego robić, obudzimy się któregoś dnia w kraju, w którym nie tylko nie ma „Teleranka”, ale w którym  parlamentarną mamy nie demokrację, a dyktaturę.

 

Andrzej Idziak

 

 

 

 

 

 

 

Obywatelski Powiat Otwocki komentarze opinie

 • Gość - niezalogowany 2017-08-04 22:40:30

  Esbecja.

 • gość 2017-08-05 23:35:08

  To nie jest ruch oddolny tylko odgórny i dlatego skazany jest na porażkę.

 • gość 2017-08-07 09:46:38

  Może bez słowa Powiat w nazwie bo myli....

 • gość 2017-08-08 18:41:10

  Kuźwa, ale żenada, bajzel w tle, ludzie dajcie se spokój!

 • gość 2017-08-08 18:43:31

  Komuś się nudzi w domu.

 • gość 2017-08-09 14:07:47

  A co ma wynajęta sala (z jakimkolwiek bałaganem w tle) do tego spotkania? Przecież gdzieś ci ludzie musieli się spotkać, to raczej zarzut dla PMDK... Jak czasem czytam tego rodzaju komentarze (patrz wyżej), to się zastanawiam czy ich autor zastanawia się nad tym co pisze.

Dodajesz jako: Zaloguj się