10°C pochmurno z przejaśnieniami

Apel poległych leśników na symbolicznym cmentarzu w CEL w Celestynowie

Już po raz ósmy, w kolejną rocznicę zdradzieckiej napaści Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 roku, Nadleśnictwo Celestynów wspomagane przez wójtów Celestynowa i Kołbieli oraz Stowarzyszenie Klubu Twórczego Myślenia zorganizowało na symbolicznym cmentarzu w Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie apel poległych leśników i ich rodzin.

Kapelan leśników ks. Wiktor Ojrzyński i proboszcz celestynowskiej parafii ks. Mirosław Wasiak odprawili mszę polową w intencji bestialsko pomordowanych w kraju i w sowieckich łagrach, a poczty sztandarowe Lasów Państwowych i Szkoły Podstawowej im. Batalionu „Zośka” w Celestynowie pochyliły się, oddając im cześć. Przy pomniku „Golgota leśników polskich i ich rodzin pomordowanych na wschodzie w latach 1939-1948” żołnierze zaciągnęli wartę, a Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego zagrała hymn państwowy. Następnie odśpiewano hymn leśników. 

Głos zabrał nadleśniczy Nadleśnictwa Celestynów Artur Dawidziuk: - Jesteśmy tu dziś razem, by prawda nie umarła – mówił. – II wojna światowa przyniosła niewyobrażalne straty. W walce zbrojnej, jak i w wyniku prowadzonej przez okupantów polityki, śmierć poniosło prawie 6 milionów polskich obywateli, lecz mimo cierpień, upokorzeń, bólu po stracie najbliższych, odniesionych ran, utraty dobytku, nasi rodacy nie poddawali się. Głęboko zakorzeniony patriotyzm budził w Polakach wolę walki i nadzieję. Dziś, kiedy wracamy pamięcią do tamtych lat, widzimy, jak ważną była miłość do Ojczyzny oraz gotowość poświęcenia swojego życia w obronie kraju. Czy my bylibyśmy zdolni do takiej ofiary? – rzucił pytanie, spoglądając na młodzież szkolną licznie zgromadzoną na uroczystości. 

Odpowiedzi nie było, ale sądzić należy, że oni, podobnie jak ich dziadkowie i pradziadkowie, również stanęliby w obronie swojej wolności. Głos zabrali również: przedstawiciel Ministerstwa Środowiska Sławomir Mazurek, przedstawiciel Generalnej Dyrekcji LP Tadeusz Pasternak i dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie Marek Roman, a także przedstawicielka Stowarzyszenia Klubu Twórczego Myślenia Krystyna Obara-Morawska, która odczytała dwa swoje wiersze.
Po wystąpieniach ppor. Wojskowej Asysty Honorowej Pułku Reprezentacyjnego WP Andrzej Perkowski odczytał Apel Poległych, po czym żołnierze oddali salwę honorową. Po niej delegacje ministerstw, wojewody, regionalnych dyrekcji LP, nadleśnictw, służb mundurowych policji i Państwowej Straży Pożarnej w Otwocku, kombatantów i samorządów powiatu otwockiego oraz szkoły z Celestynowa i Starej Wsi złożyły pod pomnikiem wiązanki kwiatów.

Po części oficjalnej uczniowie Szkoły Podstawowej im. Polskich Dzieci Syberyjskich w Starej Wsi zaprezentowali widowisko słowno- muzyczne pt: „Oskarżeni o wierność i cnotę wędrujemy przez polską Golgotę”.
Andrzej Kamiński

Apel poległych leśników na symbolicznym cmentarzu w CEL w Celestynowie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się