13°C bezchmurnie

Co z bezdomnymi zwierzętami w Otwocku?

Zwierzęta, bezdomnymi zwierzętami Otwocku - zdjęcie, fotografia

Były cięcia na pensjach dla urzędników, sprzątaniu miasta, wydarzeniach kulturalnych, teraz przyszedł czas na bezdomne zwierzęta.

Od początku roku kilkakrotnie internauci skarżyli się, że miasto nie wywiązuje się z obowiązku opieki nad bezdomnymi zwierzętami. W ubiegłych latach interwencje w tych sprawach podejmowała straż miejska, która w związku z likwidacją w miesiącu styczniu pracowała tylko do godz. 16.00 (konieczność odebrania urlopów). Co więc miał zrobić ktoś, kto chciał pomóc zwierzęciu? Niestety po 16.00 musiał zabrać je do własnego domu i czekać aż straż odbierze je dopiero następnego dnia.

Schronisko w Celestynowie ma podpisaną umowę z miastem i przyjmuje bezdomne zwierzaki z miasta Otwocka, ale pracuje tylko do 15.00, a znalezione psy, czy koty też przecież ktoś musi dowozić.

Miasto nie ogłosiło jeszcze konkursu na kompleksową opiekę nad zwierzętami na ten rok, dlaczego? Jak tłumaczy urząd miasta, brakuje pieniędzy na ten cel w budżecie. Radni na sesji budżetowej nie tylko obniżyli proponowaną przez prezydenta kwotę o 150 tys. zł, ale również zlikwidowali straż miejską. To zaś podniesie koszty tego konkursu, bo zwiększy się ilość zadań dla podmiotu sprawującego opiekę.

Sprawa została załatwiona tymczasowo w ten sposób, że od lutego straż znowu będzie funkcjonowała do 22.00, a miasto zakupiło usługę przyjmowania zwierząt od schroniska w Celestynowie do końca miesiąca. Co będzie dalej? Na razie nie wiadomo. Prezydent na najbliższej sesji ma zawnioskować o zwiększenie środków, co pozwoliłoby na zawarcie kompleksowej umowy od 1 marca. Radni mogą przyjąć zarówno to rozwiązanie, jak i zadecydować o np. częściowym pozostawieniu straży miejskiej lub przekazaniu samochodów i lokalu po straży schronisku w Celestynowie celem realizacji zadań.

ZetKa

Co z bezdomnymi zwierzętami w Otwocku? komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2018-02-21 20:56:47

    Zawsze jest jakies niestety pieniachy wysypuja sie im z kieszeni i te wysypane powinni prze znaczyc na te nieszczesne istoty ich pseldo właściciele nie dali rady niech nasi panujacy dadza rade wiekszosc z nich ma swoich malych i durzych pupili i kocha ich wiedza jak wspaniale sa to istoty za minimum daja tak duzo pieniadze sa ale niema checi najwyrazniej juz

Dodajesz jako: Zaloguj się