18°C bezchmurnie

Czy minister Morawiecki pomoże inwestorowi Kupieckiej?

 • Fotka nr 0 z 4
 • Fotka nr 1 z 4
 • Fotka nr 2 z 4
 • Fotka nr 3 z 4

Dzięki Galerii Kupiecka Otwock może się przybliżyć do metropolii, będzie też na miejscu więcej pracy. Wciąż jednak nie może wystartować budowa tej ważnej dla miasta inwestycji. Z tego powodu inwestor wysłał list do ministra rozwoju, wicepremiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o mediacje z radą miasta i wojewodą.

Wkrótce ma ruszyć inwestycja o wartości ponad 60 milionów zł i budowa galerii handlowej mieszczącej 60 lokali usługowo-handlowych oraz 250 miejsc parkingowych. Projekt Galerii Kupieckiej nie tylko zmieni centrum miasta i stworzy 300 nowych miejsc pracy, ale również pozwoli poczuć się mieszkańcom Otwocka mieszkańcami metropolii z centrum handlowym, bez potrzeby podróży do stolicy. Inwestycja jednak dziś stoi pod znakiem zapytania i inwestor – firma WOT-Inwest zwraca się do premiera Mateusza Morawieckiego z prośbą o mediację.

 

Budynek Galerii identyfikuje się z Otwockiem, stąd niska, niedominująca zabudowa oraz elementy stylu świdermajer na elewacji budynku.

 

Brak wsparcia rady miasta Otwock dla projektu może – zdaniem inwestora pociągnąć za sobą straty finansowe dla gminy rzędu 20 mln zł. Inwestor zwraca uwagę na brak możliwości stworzenia 300 nowych miejsc pracy, uszczuplenie budżetu o 2 mln zł w formie dotychczasowych składek ZUS od zwolnionych pracowników, brak wpłat 10 mln zł rocznie do budżetu państwa z tytułu niezapłaconego podatku VAT od zlikwidowanych sklepów oraz brak wpływów podatkowych z tytułu podatku od handlu wielkopowierzchniowego.

 

- Cała inwestycja obejmuje blisko 60 lokali usługowo-handlowych oraz ponad 250 miejsc do parkowania. Jej koszt razem z przebudową ulicy Kupieckiej i części ulicy Staszica, który zamierzamy sfinansować wyniesie 60 mln zł - mówi inwestor.

 

Kiedy Otwock będzie miał swoją Galerię handlową

 

Centrum Otwocka od wielu lat straszyło blaszanymi halami, opuszczonym placem zajezdni autobusowej – dworca PKS u zbiegu ul. Kupieckiej i Staszica. Terenem interesował się lokalny przedsiębiorca Ryszard Krawczyk. Jego firma - od 30 lat znana na terenie powiatu - prowadzi sieć piekarni - Piekarnia Staropolska i sklepów wielkopowierzchniowych pod marką Top Market, zatrudniając w sumie 270 osób.

 

‘’Pomysł budowy kolejnej placówki handlowej na rodzinnym terenie przerodził się w koncepcję pozyskania większego terenu i budowy galerii handlowej – miejsca, którego brakuje w mieście. To też szansa na poprawę stanu dróg w centrum, dodatkowych miejsc pracy a przede wszystkim szybszego rozwoju miasta ’’ – podkreśla R. Krawczyk.

 

Polski przedsiębiorca wygrał w 2013 roku przetarg na zakup ziemi, z zagraniczną siecią Lidl. ‘’To korzystne rozwiązanie dla miasta, gdyż podatki płacone są w gminie. W przypadku zagranicznej sieci może być inaczej’’ – dodaje.

 

Aby pozyskać większy teren pod inwestycję, polska firma prowadziła rozmowy z licznymi właścicielami okolicznych działek. W rezultacie firma Krawczyka uzyskała prawo do dysponowania terenem 12 000 m2 i rozpoczęła projektowanie galerii.

 

Niestety, jest jeszcze jeden mały szczegół, który wstrzymuje przebieg inwestycji brak decyzji radnych Miasta Otwocka czy i w jaki sposób oraz na jakich warunkach sprzedadzą małe, potrzebne do realizacji inwestycji działki, o które inwestor ubiega się już od wielu miesięcy.

 

‘’Przed rozpoczęciem prac budowlanych liczymy na decyzje w sprawie realizacji ustaleń z kwietnia 2017 r., dotyczących odpłatnego przekazania nieruchomości będących własnością gminy. Działki te, zgodnie z prawem mogą służyć jedynie na poprawę zagospodarowania sąsiednich nieruchomości, same są niesamodzielne, co oznacza, że na żadnej z nich nie może powstać samodzielny obiekt, część z tych działek nie posiada nawet dojazdu’’ – podkreśla polski przedsiębiorca.

Od 5 października 2017 inwestor ma już także w ręku prawomocne pozwolenie na budowę.

 

Teraz przedsiębiorca czeka na decyzję Rady Miasta…

 

Czy 21 osobowa Rada Miasta Otwock, w skład której wchodzą przedstawiciele partii rządzącej, poprze plany przedsiębiorcy, kierującego się zasadą wyboru polskich firm w doborze przyszłych najemców galerii i czy będzie kierować się interesem gminy?

 

Wydaje się, że decyzje rady miasta winny być zgodne ze strategią ministra Mateusza Morawieckiego, wspierającego polskie środowisko kupieckie i zatrudnienie w polskich firmach.

 

Czy minister Morawiecki pomoże inwestorowi Kupieckiej? komentarze opinie

 • Leonor - niezalogowany 2017-10-02 16:59:03

  Tych wszystkich radnych wywieźć na teczkach do innych podwarszawskich miast.Tam niech zobaczą jak się rozwijają w szybkim tempie miasta. Dobrze że wybory wkrótce!!!

 • gość 2017-10-02 17:19:56

  To są jakieś kpiny, aby polski przedsiębiorca, który odprowadza należyte podatki musiał się borykać z takimi problemami i nie mógł zbudować POLSKIEJ galerii i dać polakom miejsca pracy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Polski kapitał, żeby miał problemy we własnym kraju ze zbudowaniem miejsc pracy! Trzeba z głową wybierać przy wyborach ludzi, takich którym zależy na kraju i którzy chcą coś dobrego dla niego robić a nie utrudniać!

 • Gość - niezalogowany 2017-10-03 07:08:49

  Otwock to ruina.

 • gość 2017-10-03 15:52:13

  A może po prostu Galeria nie powinna powstać przed najbliższymi wyborami samorządowymi bo poszłoby to na konto obecnego Prezydenta?

 • gość 2017-10-04 11:22:23

  Otwock to obecnie największa dziura w promieniu kilkunastu-kilkudziesięciu km od Wa-wy. Syf, kiła i mogiła!

 • Gość - niezalogowany 2017-10-04 16:22:17

  Wiązowna i Celestynów rozwija się a Otwock cofa się w czasie za parę lat na Warszawskiej pokarze się przedwijenny bruk. Szkoda gadać grunt że władze kasę biorą za to że są, w Powiecie i w Urzędzie Miasta.

 • Przedsiębiorca36 - niezalogowany 2017-10-05 15:51:02

  Mieszkałem w Otwocku 23 lata. W Otwocku prowadziłem też firmę. Od kilku lat już tu nie mieszkam. Przeniosłem siedzibę firmy, wyprzedaję nieruchomości. Nie chcę mieć z tym miastem nic wspólnego. Tu się nawet dojechać nie da bo dojazd od strony swidra wiecznie zakorkowany . Nie ma gdzie zaparkować. Ulice są w tragicznym stanie. Cokolwiek załatwić w urzędzie graniczy z cudem. Wszędzie mnożą problemy i rzucają kłody pod nogi. Jak ktoś słusznie napisał to miasto się nie rozwija tylko cofa w rozwoju. Szkoda płacić podatki na ten syf. Ja już nie płacę.

Dodajesz jako: Zaloguj się