Dziecięce sanatorium Olin - Marchlewski

Historia, Dziecięce sanatorium Marchlewski - zdjęcie, fotografia
 • Fotka nr 0 z 6
 • Fotka nr 1 z 6
 • Fotka nr 2 z 6
 • Fotka nr 3 z 6
 • Fotka nr 4 z 6
 • Fotka nr 5 z 6
Paweł Ajdacki - blog 24/02/2018 15:47

Jadąc lub idąc ulicą Borową w kierunku Europejskiego Centrum Zdrowia, mijamy po prawej stronie reszty dawnego ogrodzenia oraz fundamenty nieistniejących już budynków. Jest to pozostałość po jednej z najbardziej znanych otwockich placówek leczniczych. W tym miejscu znajdowało się słynne dziecięce Sanatorium im. J. Marchlewskiego, czyli przedwojenny "Olin".

Jego początki sięgają 1929 roku, kiedy to kierowany przez Aleksandrę Piłsudską Komitet Opieki Nad Najbiedniejszymi Mieszkańcami Warszawy i Podmiejskich Okolic "Osiedle" na wydzierżawionym od Magistratu m. st. Warszawy terenie utworzył Zakład Letniskowy dla Dzieci. W tym samym roku rozpoczęto budowę okazałego budynku zaprojektowanego przez Jana Koszczyc-Witkiewicza. W uznaniu zasług dla tworzonego zakładu, jakie wniosła Aleksandra Piłsudski, został on nazwany „Olinem”. Cezary Jellenta w „Sosnach Otwockich” opisując pawilon Olina przy Borowej, porównał go do aeroplanu: „Środek – niby pierś statku powietrznego, zakrokwiony w szczyt polski, przecina długą nawę o takimże łuku, wyrzuconą na prawo i na lewo skrzydłami.” Pierwszym kierownikiem „Olina” był dr Eugeniusz Mianowski. W głównym budynku mieściło się 250 łóżek dla dziewczynek, a dla 750 chłopców urządzano w okresie letnim miejsca w rozstawionych namiotach. Młodym pensjonariuszom zapewniano całodzienne wyżywienie i atrakcyjny program wychowawczy. Kilka lat przed wojną rozbudowano budynek główny i założono centralne ogrzewanie, co pozwoliło na jego funkcjonowanie przez cały rok. Po kilkumiesięcznej przerwie, spowodowanej działaniami wojennymi, na początku 1940 r. Zakład wznowił swoją działalność, realizując zmodyfikowany program o charakterze leczniczo-kondycyjno-wychowawczym.

Po zakończeniu wojny sanatorium zostało reaktywowane i znacznie rozbudowane dzięki pomocy Szwedzkiego Czerwonego Krzyża. W końcu 1945 r. jego przewodniczący, dr Ulf Nordwall zwrócił się do władz polskich z propozycją wybudowania sanatorium i prewentorium dla dzieci chorych na gruźlicę. Projekt zakładu wykonał Mats Linnman. Od wiosny 1946 r. między Gdynią a Otwockiem krążyły ciężarówki z materiałami budowlanymi i sprzętem medycznym. Otwarcie pierwszego pawilonu na 40 łóżek nastąpiło we wrześniu 1946 r. w obecności premiera Szwecji dr. Eckeberga i dr. Nordwalla. Żołnierze szwedzcy zbudowali na obszarze 15 ha kolonię 34 drewnianych pawilonów wokół przedwojennego „Olina” i wyposażyli je w nowoczesny sprzęt gospodarczy i aparaturę diagnostyczną.

Odtąd w 4 oddziałach mogło się tu leczyć 300 dzieci z różnymi schorzeniami wewnętrznymi, dróg oddechowych i gruźlicy w wieku 0-15 lat. Było to największe sanatorium dla dzieci w Otwocku. W placówce zatrudniono personel szwedzki i polski, m.in. 30 byłych więźniarek z Ravensbrück, które odbyły 8 miesięczne przeszkolenie w Szwecji. Zaraz po II wojnie światowej w pracach nad odbudową i rozbudową sanatorium brali jeszcze udział: dr Gustaw Krakowski, dr A. Pankowska i dr M. Roszkowski. Do 1947 r. miało wspólny zarząd polsko-szwedzki, potem przeszło pod zarząd magistratu Warszawy. Pierwszym dyrektorem Polakiem został dr Emil Wartanowicz. W tym czasie pracował tutaj też repatriant ze Lwowa, twórca nowoczesnej europejskiej pediatrii, prof. Franciszek Groër. W sanatorium szczególnie dużo uwagi poświęcano problemom m.in. gruźliczego zapalenia mózgu i opon mózgowych oraz alergii gruźliczej. Dzięki pracującym w tym miejscu wybitnym lekarzom, otwarto  filię warszawskiego Instytutu Gruźlicy. 

W 1951 r. sanatorium liczy już 520 łóżek. W tym samym roku otrzymało też długo używaną nazwę Sanatorium Przeciwgruźliczego dla Dzieci im. J. Marchlewskiego. Tradycje prof. Groëra kontynuował specjalistyczny zakład ftyzjopediatryczny. W ramach tendencji centralistycznych, na początku lat 50-tych ubiegłego wieku, upaństwowiono wszystkie zakłady lecznicze i połączono je w Państwowy Zespół Sanatoriów Przeciwgruźliczych. Spadek zachorowań dzieci i młodzieży na gruźlicę kostno-stawową spowodował przeprofilowanie sanatorium na Wojewódzki Szpital Gruźlicy i Chorób Płuc dla Dzieci im. J. Marchlewskiego. W 1992 r. przeniesiono go do obiektu na terenie Centrum Leczenia Chorób Płuc i Gruźlicy (dawne Sanatorium im. H. Sawickiej) przy ulicy G. Narutowicza 80. Obok funkcji typowo leczniczych zadbano też o oświatę dla dzieci i młodzież, urządzając żłobek, przedszkole i szkołę podstawową (utworzoną w 1947 r.), w której na początku pracowała Helena Szaley, rodzona siostra Marii Skłodowskiej-Curie.
Paweł Ajdacki
 

Reklama

Dziecięce sanatorium Olin - Marchlewski komentarze opinie

 • gość 2018-02-25 12:56:12

  Dzień dobry. Czytałam, że w powstawanie, a może i początkową działalność Olina, była też zaangażowana starsza siostra Marii Skłodowskiej-Curie - Bronisława. Czy celowo ją Pan pomija? Czyżby była to informacja niepotwierdzona?

 • gość 2018-02-25 12:57:43

  Dzień dobry. Czytałam, że w powstawanie, a może i początkową działalność Olina, była też zaangażowana starsza siostra Marii Skłodowskiej-Curie - Bronisława. Czy celowo ją Pan pomija? Czyżby była to informacja niepotwierdzona?

 • gość 2018-02-25 12:58:12

  Dzień dobry. Czytałam, że w powstawanie, a może i początkową działalność Olina, była też zaangażowana starsza siostra Marii Skłodowskiej-Curie - Bronisława. Czy celowo ją Pan pomija? Czyżby była to informacja niepotwierdzona?

 • G1ość - niezalogowany 2018-03-14 20:09:13

  Przebywałam tam w latach 1971-1974. Bardzo dobrze wspomninam ten czas i wspaniałą opiekę. Bezinteresowną źyczliwość i ciepło jakie otzymywaliśmy o całego personelu. Przypominam sobie, ż, kiedy przebywałam na Obserwacj iA był tam taki chłopiec może roczny może półtoraroczny miał na imię JASIO, którego nie odwiedzali rodzice, bo był n-stym dzieckiem i pamiętam, ż kochała go bardzo siostra oddziałowa .Traktowała go jak własna dziecko, uczyła chodzić, a jak wyjeźdźał na operację, to bardzo płakała. Była teź mała cyganka miała naimię Riwana, ją z kolei hołubiła inna pielęgniarka.
  Tak sobie myślę, ż teraz nawet w najbardziej luksusowej placówce chore dzieci by już nie otrzymał tej bezinteresownej miłości od ludzi którzy wcale nie byli dobrze wynagradzani i na pewno mieli duźo swoich trosk.

 • gość Marcin - niezalogowany 2018-06-25 21:33:24

  Bardzo dziękuję pani za ten ostatni wpis i wpomnienia o swoim pobycie w latach 70tych, mnie jeszcze wtedy nie było na świecie. Oczywiście dziękuję też p. Ajdackiemu za ten artykuł. Wszystkiego dobrego

 • Alina - niezalogowany 2018-08-20 23:31:17

  Ja bylam w tym sanatorium od stycznia do czerwca 1975 r. Bylam wtedy w 4 klasie. W pamieci zostal mi dlugi pawilon z salami mieszkalnymi. Sale te mialy od gory okna w srodku budynku, dzieki ktorym bylo wszystko widac, co sie dzialo w kazdej sali. Nie lubilam tam byc i plakalam czesto. Nie wspominam tego czasu dobrze. Pamietam tez, ze w sxkole, z jezyka polskiego, co tydzien pisalismy wypracowania z lektur. Zamiast tego mozna bylo pisac na dowolny temat. I ja ciagle pisalam na ten dowolny :)))
  W maju przejezdzal na obrzezach Otwocka Wyscig Pokoju. Cala klasa poszla dopingowac kolarzom. Jechali Szurkowski, Szozfa....

 • Jowita - niezalogowany 2018-10-14 22:57:45

  Byłam tam chyba w latach 1983-1986 (dostaliśmy jod do picia, bo akurat w Czarnobylu wybuchł reaktor).
  Pawilon był podzielony na pół (dzieci młodsze, w drugim chlopcy), miał fajna werandę z nietoperzami, a w niedziele moglismy chodzić do polożonego w lesie koscioła, gdzie młode zakonnice uczyły nas śpiewać. Pamiętam siostrę Janeczkę i siostrę Helenkę oraz jakiegoś pana wychowawcę (imienia zapomniałam), który miał naprawdę pasję do wychowywania, właśnie wrócił z Korei i pokazywał nam swoje albumy ze zdjęciami. Pamiętam też Gosię Strzemińska i cygankę Lidkę i że w niedzielę “otwierali nam telewizor z szafy i mogliśmy ogladać np. Pippi Lamstrung albo niewolnicę Isaurę :D
  Ogólnie źle nie było, tylko od domu daleko i strasznie tęskniłam.

 • Gość - niezalogowany 2019-02-07 01:52:42

  Przebywałam.w sanatorium na przełomoe 1979/1980r. Pamiętam chłopca którego nikt nie odwiedzał. Taki blondynek. Niestety nie pamiętam jak miał na imię. Myślę że miał jakieś 3-3.5 roku. Rzeczywiście siostra oddziałowa bardzo się nim opiekowała i była bardzo serdeczna dla wszystkich. Ponieważ ja miałam wtedy 5 lat pomagałam temu chłopcu się ubierać a potem biegłam jeszcze do dziewczynki ktora miała chyba 2 latka żeby też jej pomóc. Pamiętam też sytuację jak nie mogłam połknąć proszka, który był w opłatku i siostra dyżurna zabroniła mi oglądać dobranocki. Tak było kilkakrotnie. Jak dowiedziała się o tym siostra oddziałowa to zrobiła raban i wpisała do karty "rozgniatać moździerzem"

 • 2019-05-16 22:55:15

  Byłam w Sanatorium w Otwocku w 1971r. (nie mam pewności czy w tym sanatorium?). Nieustannie myślę o tym czasie, a w szczególności o uroczej wychowawczyni. Dostałam od Niej książeczkę "Jak Wojtek został strażakiem" z piękną dedykacją. Wiele bym dała, by jeszcze kiedyś zobaczyć panią Stanisławę, by podziękować za serce... K. Ale jak Ją odnaleźć? Teresa

 • Mirosław. P. - niezalogowany 2019-05-24 11:19:52

  Przebywałem tam w latach 1971 od września do maja 1972.bardzo mile wspominam. Mieszkaliśmy właśnie w takich barkach. Chodziliśmy do szkoły. Co niedziele do kapliczki. Pamiętam siostrę Ela Grzyb. Wychowawczyni Janeczka. Chodziłem wtedy do 6 klasy. Były różne kółka zainteresowań, ja nauczyłem się grać na flecie. Odwiedzali nas aktorzy, tacy jak F. Piłeczka. Z kolegów pamiętam. Adasia Misiurek. Tomka iJurka Symolon z koleżanek to Jola Izdebska z Miłosnej, Bożena Florek. Tereska z zamojskiego. Mile wspominam spacery po lesie z Panią wychowawczyni i cała nasza grupa. Na śniadanie zupki mleczne, ciszę poobiednie na werandzie latem zima w pokojach. Często i miłe wspominam pobyt w tej placówce. Pozdrawiam kuracjuszy z tego rocznika. Mirek. P

 • Aneta - niezalogowany 2019-06-05 22:52:47

  Czy ktoś był w sanatorium w 1989 IV oddział. Pozdrawiam

 • Anka - niezalogowany 2019-06-18 22:59:13

  Byłam tam kilka razy jak i na Moniuszki i było cudownie lasy piękne. Oddziały też mialy swój urok. Wychowawczynią była pani Wiesia Mam, Helenke też pamiętam, a u chłopców wychowawcą był Pan Świderski człowiek który pięknie grał na harmonii i fortepianie. Piękny to był czas

 • Jul - niezalogowany 2019-08-07 18:32:57

  Byłam w 1982 roku, oglądaliśmy mundial, podczas którego nasi zdobyli brązowy chyba medal. Ale były emocje! Byłam tylko przez miesiąc, ale moja młodsza siostra spędziła tu pół dzieciństwa. Pamiętam pyszną młodą kapustę z kiełbasą i piękne wrzosowisko przy parkingu, które podziwiałam, kiedy przyjeżdżaliśmy odwiedzać siostrę. Byłam w tym miejscu dzisiaj, jadąc do ECZ, niestety sanatorium już nie istnieje. Wszystko popadło w ruinę. Szkoda, zamiast unowocześniać, państwo zaniedbało. Ale las pachnie tak samo pięknie...

 • gość 2019-10-30 17:39:11

  Byłem tam od 1974r do 1977. Najpierw trafiłem na oddz 3, akurat był Mundial,a wychowawcą był szwed..później trafiłem na oddz Obserwacja A. Mnóstwo niezapomnianych wspomnień.

 • gość 2019-11-05 12:16:20

  też byłem w latach 72-74 na oddziale 2 gdzie była wspaniała wychowawczyni Janeczka .Tak było tam wspaniale że po powrocie do domu wpadłem w depresje pamiętam innych dzieciaków z 2 rodzeństwo janke tchórz i Tadeusza tchórz Adama misiurka jurka dygana

 • Monika - niezalogowany 2019-11-06 23:38:50

  Ja byłam w 1982 roku na oddziale 11 z piękną weranda gdzie leżkowałyśmy po obiedzie. Oddział znajdował się zaraz przy kaplicy i połączony był z oddz.9 i 10 łącznikiem ale tam nie mogłyśmy chodzić. Nasza 11 umownie podzielona była na 3 części: niemowleta, przedszkolaki i dziewczyny do 15 r.z. Chodziłam tam do szkoły, a lekcje trwały po 30 min. Nadrobilam wszystkie zaległości jakie mialam z powodu choroby. Były też po południu odrabianki na oddz gdzie nauczyciele pomagali nam nadrabiać materiał szkolny. Pamietam Pana dr Peksyka. Nauczyciele pielegniarki byli cudowni pelni miłości wrażliwości i ciepła. Też opiekowalysmy sie maluchami ja mialam swojego ulubieńca Arturka Zająca, którego traktowalam jak brata. Miałam też przyjaciółkę Malgosie Konce lub Kące niestety udusila się podczas napadu astmy. Czas ten wspominam z wielkim sentymentem, a dzięki spedzonym tam miesiącom zostałam pielęgniarką, a później fizjoterapeutka. Teraz uczę przyszłych fizjoterapeutów zawodu, a to wszystko dzięki tak dobrym ludziom, którzy uczyli i leczyli mnie. Byli i są dla mnie wzorem. Pozdrawiam

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez iotwock.info, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MEDIA-INFO sp. z o.o. z siedzibą w Otwock 05-400, Wawerska 1 lok. 8

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"