10°C pochmurno z przejaśnieniami

Koleje Mazowieckie wymieniają tabor

Komunikacja - drogi , Koleje Mazowieckie wymieniają tabor - zdjęcie, fotografia

Wszystkich tych, których ostatnio ciągle prześladuje komunikat typu: "pociąg relacji Otwock-Warszawa będzie opóźniony z powodu awarii taboru KM", powinien ucieszyć fakt, że Koleje Mazowieckie właśnie zaczęły realizację wielkiego projektu wymiany taboru przewozowego. 7 maja 2018 r. w Urzędzie Marszałkowskim zostały podpisane umowy - na wykonanie pierwszych 6 nowoczesnych pociągów FLIRT oraz przedwstępna na wykonanie 55 kolejnych tego samego typu, w tym 12, które przewidziane są do obsługi linii otwockiej.

To największa tego typu inwestycja w kraju: Koleje Mazowieckie zakupią łącznie 71 nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych - 61 pięcioczłonowych oraz 10 dwuczłonowych za 2,2 mld złotych. Mają one zastąpić w ciągu 6 lat większość dotychczas używanego taboru - czyli elektryczne pociągi z serii EN57.

Wykonawcą zespołów trakcyjnych FLIRT jest firma Stadler. Co ważne mają one być w całości zrobione w zakładach w Siedlcach. Oprócz pojazdów Stadler będzie zapewniał serwis, oraz dostawę symulatora i szkolenie pracowników.

Umowy na wykonanie FLIRTów dla KM zostały podpisane w Urzędzie Marszałkowskim, ponieważ przewoźnik otrzymał znaczne dofinansowanie unijne na nowy tabor. Dokładnie - 96,16 mln zł w ramach RPO WM 2014-2020 za 6 składów, które mają kosztować ok. 153 mln zł. Na kolejne pojazdy, Koleje Mazowieckie mają już przyznane 580 mln zł dofinansowania w ramach POIiŚ, oraz miliardowy kredyt z Banku Gospodarstwa Krajowego i PKO Banku Polskiego.

Zakłady w Siedlcach mają wykonywać 12-16 pojazdów elektrycznych rocznie. Pierwsze nowe FLIRT-y mają wyjechać na tory w drugiej połowie 2019 r. na trasę do Działdowa. Ale cieszy, że w ciągu kilku najbliższych lat praktycznie zostanie wycofany prawie cały wysłużony i bardzo już awaryjny tabor. Równocześnie mają byc zrobione nowe tory, więc jest perspektywa, że za 5-6 lat będzie się wygodnie i na czas dojeżdżać do stolicy podmiejskimi pociągami KM.

ZetKa


Fot.: W ciągu kilku lat wysłużone sklady elektryczne EN57 Kolei Mazowieckich zastąpią na torach nowoczesne (i miejmy nadzieję bardziej niezawodne) pojazdy typu FLIRT 

Koleje Mazowieckie wymieniają tabor komentarze opinie

  • gość 2018-05-07 21:46:22

    Pociągi te skierowane zostaną na trasę Sochaczew-Celestynów. Po modernizacji wszystkie połączenia KM zostaną raczej wydłużone do Celestynowa, a do Otwocka pozostaną SKMki.

Dodajesz jako: Zaloguj się