6°C bezchmurnie

O św. Janie Chrzcicielu i parafii Warszawice...

Kiedy: 2018-06-24 , godzina: 12:00 | Gdzie: Warszawice

Historia, Janie Chrzcicielu parafii Warszawice - zdjęcie, fotografia
  • Wnętrze Kościoła w Warszawicach
    Wnętrze Kościoła w War...
  • Kościół w Warszawicach dawniej
    Kościół w Warszawicach...
  • Kaplica w Sobiekursku
    Kaplica w Sobiekursku

W niedzielę, 24 czerwca, Kościół katolicki obchodził uroczystość narodzenia św. Jana Chrzciciela. Jest to patron kościoła w Warszawicach, gm. Sobienie-Jeziory, któremu parafia wiele zawdzięcza.

Św. Jan Chrzciciel urodził się między 6. a 2. r. p.n.e, jego rodzicami byli Elżbieta i Zachariasz, jest uważany za największego z proroków. On udzielił chrztu Jezusowi Chrystusowi i wskazał jako zapowiadanego Zbawiciela świata.

Ponad 600-letnia parafia w Warszawicach k. Sobieni- Jezior nosi imię tego patrona. Została wzniesiona na pozostałościach po kościele, który wcześniej znajdował się w sąsiednim Radwankowie. W ostatnią niedzielę w kościele parafialnym gościł były proboszcz parafii ks. prałat Tadeusz Karwowski, który wygłosił homilię i wspomniał także o istotnej roli Jana Chrzciciela na przestrzeni lat jego działalności oraz o tym, jaki ma wpływ na życie każdego człowieka. Dodał, że Kościół wyjątkowo obchodzi uroczystość ku jego czci przede wszystkim w dzień narodzin, a nie, jak zwykle w przypadku świętych, w dzień śmierci, choć w liturgii czczony jest również dzień męczeńskiej śmierci Jana.

Pierwsze wzmianki o kościele w Radwankowie pochodzą z początku XV w. i opowiadają o przeniesieniu parafii NMP z Grodziska nad Wisłą w XIII w. Jeżeli faktycznie tak było, to obecna parafia Warszawice jest najstarszą w diecezji siedleckiej. W 1618 r. powódź zmyła świątynię z powierzchni ziemi, lecz po 11 latach nową budowlę ufundował dziedzic Tomasz Lasocki, a poświęcił biskup poznański Maciej Łubieński. Po prawie wieku spokojnego czasu dla parafii, w 1713 r. ponownie przyszła powódź. W końcu w 1736 r. marszałek koronny Franciszek II Bieliński i jego żona Dorota z Przebendowskich dokonali aktu fundacji nowej świątyni znajdującej się w Warszawicach. Według legendy kościół wznieśli sami parafianie z pozostałości świątyni w Radwankowie i to w ciągu zaledwie jednego dnia.

W XIX w. z parafii wydzielono dwie inne: Sobienie oraz Goźlin. W 1908 r. wybudowano dzwonnicę, a kilkanaście lat później powstały dodane dwa nowe dzwony. Bardzo trudnym okresem były czasy II wojny światowej, kiedy to Niemcy wkroczyli do dwóch wiosek: Piotrowic i Warszawic. W tym czasie pożar zniszczył księgi parafialne z lat 1678-1852, ale na szczęście sam budynek kościoła przetrwał dzięki ówczesnemu proboszczowi, Stanisławowi Pieczarze, który wstawił cztery sosnowe kolumny. Po wojnie wzmocniono konstrukcję świątyni, powiększono cmentarz oraz wybudowano kaplicę pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w sąsiednim Sobiekursku.

Trzeba przyznać więc, że kościół w Warszawicach ma interesującą historię. Można powiedzieć, że wszystkie trudne sytuacje przetrwał dzięki swojemu patronowi św. Janowi Chrzcicielowi, który czuwał nad parafią i świątynią i nie pozwolił, by ta zniknęła na stałe. I oczywiście dzięki ciągłej determinacji kolejnych proboszczów i parafian funkcjonuje po dziś dzień.

Sebastian Rębkowski

 

O św. Janie Chrzcicielu i parafii Warszawice... komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się