5°C bezchmurnie

Obchody rocznicy Katynia w Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie

Tradycją się już stało, że podczas uroczystości obchodów kolejnej rocznicy mordu katyńskiego, na symbolicznym cmentarzu Golgoty Leśników w Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie zmieniają się opiekunowie grobów.

W tym roku, 9 kwietnia, gimnazjalistów kołbielskich zastąpili uczniowie Szkolno-Przedszkolnego Zespołu ze Starej Wsi. Stu uczniów, z legitymacją opiekuna grobu i czerwonym goździkiem, a też życiorysem poległego bohatera stanęło przy słupku z jego nazwiskiem, by wysłuchać apelu poległych.

Wcześniej, nadleśniczy Nadleśnictwa Celestynów Artur Dawidziuk witając uczniów z Kołbieli, Celestynowa, Starej Wsi i Otwocka, poczty sztandarowe i przybyłych gości z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, sąsiednich Nadleśnictw, przedstawicieli samorządów – przypomniał:

- Spotykamy  się po raz kolejny w miejscu szczególnym, by oddać hołd bohaterom, którzy poświęcili swój najcenniejszy skarb - życie, by nasz naród mógł się odrodzić. W 1939 roku zostaliśmy podstępnie napadnięci, najpierw 1 września przez wojska niemieckie, a później  17 września przez Armię sowiecką. Tragiczne wydarzenia przyniosły cierpienie i śmierć milionów istnień ludzkich. Mimo cierpień, upokorzenia, bólu  po stracie najbliższych, odniesionych ran, utraty dobytku życia, nasi Rodacy nie poddawali się. Głęboko zakorzeniony patriotyzm budził w Polakach wolę walki i nadzieję. Dziś dla wielu z nas taka postawa może być nie do wyobrażenia, ani do pojęcia. Leśnicy z wielką ofiarnością spełniali swoją powinność wobec kraju i z niezwykłym męstwem stawiali opór zaborcom. Działali w wywiadzie i kontrwywiadzie wojskowym,  szkolili w swych szeregach tysiące żołnierzy, stawali do walk na froncie, a pośród ostępów leśnych tworzyli niedostępne dla wroga twierdze, gdzie rosły w siłę jednostki partyzanckie. W leśniczówkach i gajówkach leśne rodziny udzielały schronienia, opiekowały się rannymi, tworzyły magazyny żywności i broni. Oprawcy zdając sobie sprawę,  jak ważnym elementem oporu jest ta grupa zawodowa, dokonywali wszelkich starań, by ją wyeliminować. W walce zbrojnej, jak i w wyniku prowadzonej przez najeźdźców  polityki, śmierć poniosło prawie 6 milionów polskich obywateli. Wywózki i prześladowania dotknęły ponad 312 tysięcy osób zamieszkujących na wschodzie, w tym 45,5 tys. leśników. Jedną z najokrutniejszych rzezi była zbrodnia Katyńska, która  pochłonęła ponad 21 tysięcy ofiar, leśnicy oraz członkowie ich rodzin stanowili ponad 3 % ogółu zamordowanych.

Nie wolno nam nigdy zapomnieć o tym, co się zdarzyło. To nasz obowiązek wobec rodaków, którzy poświęcili swoje życie za Ojczyznę i tych, którzy  przeżyli okrutny czas wojny. Niech szum Dębowego Lasu Pamięci skłoni nas do refleksji nad historią  naszego Narodu, a ponadczasowe wartości Polaków zostaną w naszych sercach na zawsze.

Do pamięci tamtych tragicznych lat nawoływał też w swoim kazaniu kapelan leśników mazowieckich ks. Wiktor Ojrzyński, który wraz z proboszczem parafii Wniebowzięcia NMP w Celestynowie ks. Mirosławem Wasiakiem i proboszczem parafii Matki Bożej Anielskiej w Starej Wsi ks. Krzysztofem Cąkałą koncelebrowali mszę polową w intencji leśników polskich i ich rodzin pomordowanych na wschodzie w latach 1939-1948.

Na zakończenie uroczystości uczniowie ze Starej Wsi zaprezentowali program artystyczny śpiewając kilka patriotycznych pieśni.

AnKa

Obchody rocznicy Katynia w Centrum Edukacji Leśnej w Celestynowie komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się