Policjanci z Otwocka zatrzymali podczas akcji „Trzeźwość" 43-letniego kierowcę seata jadącego z ponad 1,5 promila alkoholu we krwi. Gdy sprawdzili jego dane w systemach policyjnych, nie mogli uwierzyć w to, co zobaczyli. Mężczyzna figurował z aż sześcioma dożywotnimi zakazami prowadzenia pojazdów. Teraz siedzi w areszcie.
Do zatrzymania doszło podczas cyklicznych działań „Trzeźwość" prowadzonych przez funkcjonariuszy z Komendy Powiatowej Policji w Otwocku na terenie gminy Kołbiel. Jak informuje podkom. Patryk Domarecki, oficer prasowy otwockiej komendy, już przy pierwszym podejściu do auta mundurowi wyczuli silną woń alkoholu.
Badanie alkomatem szybko rozwiało wszelkie wątpliwości – 43-latek miał w organizmie ponad 1,5 promila alkoholu. Ale to był dopiero początek niespodzianek tego dnia.
Gdy funkcjonariusze sprawdzili dane kierowcy w policyjnych bazach danych, ich oczom ukazał się niezwykły widok. Mężczyzna posiadał aż sześć dożywotnich zakazów prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Na domiar złego, starosta wydał wobec niego formalną decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania.
Mówiąc wprost: 43-latek absolutnie nie miał prawa usiąść za kierownicą – i to z kilku powodów jednocześnie.
Mężczyzna został zatrzymany i przewieziony do policyjnej celi. Usłyszał trzy zarzuty:
prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości na drodze publicznej,
niestosowanie się do sądowych zakazów prowadzenia pojazdów,
kierowanie autem przy cofniętych uprawnieniach.
Ponieważ 43-latek działał w warunkach recydywy i – jak wynika z akt – wielokrotnie w przeszłości ukrywał się przed organami ścigania, Prokuratura Rejonowa w Otwocku wnioskowała o zastosowanie najsurowszego środka zapobiegawczego. Sąd Rejonowy w Otwocku przychylił się do tego wniosku i skierował mężczyznę do tymczasowego aresztu na okres jednego miesiąca.
Sprawa 43-latka to niestety nie odosobniony przypadek w powiecie otwockim. Tylko w ciągu ostatnich tygodni otwocka drogówka zatrzymała dwóch kierowców z podobnym „dorobkiem" – o obu pisaliśmy wcześniej na iotwock.info:
39-latek na motorowerze z 3 promilami i trzema zakazami. Mężczyzna prowadził pojazd z ponad 3 promilami alkoholu we krwi, mając jednocześnie trzy dożywotnie zakazy jazdy. Sąd zdecydował o dwóch miesiącach aresztu tymczasowego.
Drugi 39-latek – skoda, alkohol i trzy zakazy. Ten mężczyzna również jechał pijany, ignorując trzy dożywotnie sądowe zakazy prowadzenia pojazdów. Prokuratura Rejonowa w Otwocku zdecydowała się jedynie na dozór policji, bez aresztu tymczasowego. Decyzja ta wywołała falę oburzenia wśród internautów komentujących sprawę w sieci.
Komenda Powiatowa Policji w Otwocku nie pozostawia złudzeń – walka z pijanymi kierowcami i osobami łamiącymi sądowe zakazy jazdy będzie kontynuowana z pełną surowością. Siadanie za kierownicę po alkoholu, a tym bardziej wbrew wyrokom sądu, to – jak podkreślają funkcjonariusze – świadome narażanie życia niewinnych ludzi.
Akcje pokroju „Trzeźwość" będą prowadzone regularnie. Kierowcy, którzy myślą, że ujdą im płazem kolejne naruszenia, powinni dobrze przemyśleć swoją decyzję.
oprac. Kazimiera Zalewska
#Otwock #PowiatOtwocki #Policja #PijanyKierowca #ZakazJazdy #AkcjaTrzeźwość #BezpieczeństwoDrogowe #Kołbiel #Drogówka #KPPOtwock #Recydywa #iOtwock
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze