PILNE

Uśmiercili „Dziadka” Lisieckiego

Edukacja - nauka, Uśmiercili „Dziadka” Lisieckiego - zdjęcie, fotografia
Andrzej Kamiński - blog 15/11/2019 17:33

14 listopada 2019 roku, na sesji nadzwyczajnej, Rada Powiatu Otwockiego, ostatecznie pochowała Kazimierza Lisieckiego „Dziadka” - założyciela i długoletniego dyrektora Towarzystwa Przyjaciół Dzieci Ulicy, likwidując z końcem bieżącego roku Ognisko “Świder” jego imienia.

Ognisko „Świder” funkcjonowało w Otwocku od 1953 roku do 2002 w ramach Zespołu Ognisk Wychowawczych w Warszawie. W 2002 roku stało się samodzielną jednostką, której organem prowadzącym było Starostwo Powiatu Otwockiego. Obejmowało swoim oddziaływaniem ok. 120 osób - dzieci i młodzieży oraz ich rodziców i opiekunów z Otwocka oraz powiatu otwockiego. Funkcjonował hotelik dla dzieci, które ze względu na złe warunki mieszkaniowe, materialne, skomplikowaną sytuację rodzinną bądź inne poważne kłopoty powinny czasowo zamieszkać poza domem rodzinnym, jednakże bez całkowitego oderwania od rodziny. Kolejnych trzydziestu wychowanków Ogniska, to były dzieci i młodzież tzw. dochodząca. Przychodzili tam z zasady codziennie po szkole, a po kolacji wracali do swoich domów pod opiekę rodziny. Trzecią kategorią wychowanków Ogniska „Świder”, to było kolejne ok. 40 osób tworzących tzw. grupę środowiskowo – klubową.

Ta grupa korzystała z pomocy Ogniska zwykle dwa, trzy razy w tygodniu. Niektórzy jej członkowie nieregularnie uczestniczyli w wybranych zajęciach np. sportowych, rowerowych, plastycznych, muzycznych, socjoterapeutycznych i innych. Dzieci te nie wymagały pomocy kompleksowej, albo nie chciały z niej korzystać. Poza wybranymi przez siebie ulubionymi zajęciami brały także udział w uroczystościach i innych „odświętnych” wydarzeniach wychowawczych realizowanych w Ognisku przy różnych okazjach w ciągu całego roku.

Życie całej społeczności ogniskowej „Świdra” zorganizowane było na pięknie ukształtowanym, kilkunastohektarowym, zalesionym terenie, przyległym do rzeki Świder, a też znajdowały się trzy domy w architekturze „Świdermajerowskiej”: „Agatka”, i „Jamnik” i „U Dziadka” (został sprzedany).

Na terenie znajduje się domek „Pickwick” , w którym obecnie mieści się pracownia psychologiczno pedagogiczna oraz pomieszczenia lekarsko pielęgniarskie. Jest także domek „Kacperek” z dwoma mieszkaniami służbowymi oraz kilka zabudowań gospodarczych. Młodzież ma do dyspozycji salę gimnastyczną, siłownię, kort tenisowy z mączki ceglanej, wielofunkcyjne boisko z nawierzchnią ze sztucznej trawy i polami do gry w piłkę nożną, siatkówkę i tenisa ziemnego, boisko do siatkówki plażowej i boisko asfaltowe do koszykówki.

Jest kilka pracowni: komputerowa, plastyczna, muzyczna, mechaniki rowerowej oraz specjalnie wyposażony salonik do zajęć socjoterapeutycznych.

Baza materialna Ogniska i wielki teren z piękną przyrodą stanowią dla dzieci i młodzieży znakomite warunki do wszechstronnego rozwoju, a wychowawcom pozwalają na realizację zadań pedagogicznych w dużym bogactwie form i metod oddziaływań na dziecko oraz jego rodzinę.

Coraz więcej osób, coraz chętniej i coraz częściej zwracały się do Ogniska z prośbą o pomoc. Powiększa się bowiem obszar biedy, generujący rozmaite problemy dzieci i rodzin. To właśnie bieda i niemożliwość zaspokojenia podstawowych potrzeb nakręca spiralę różnych negatywnych zachowań, nałogów i - w rezultacie poważnych konfliktów rodzinnych, prowadzących do dezintegracji rodzin, a w konsekwencji - zaniedbań dzieci.

Po wejściu w życie reformy oświaty i wygaszeniu działającego w Ognisku gimnazjum liczba dzieci znacznie się zmniejszyła, a zagęszczenie szkół i dwuzmianowość sprawiła, że do Ośrodka uczęszcza stale 15 dzieci, a drugie 15 nieregularnie.

Zarząd Powiatu, analizując od sierpnia funkcjonowanie Ogniska stwierdził, że się wypaliło i nie spełnia już takiej roli, jaką wcześniej wymyślił Kazimierz Lisiecki. W związku z tym, a też mając na uwadze koszty utrzymywania Ogniska, bez specjalnych ceregieli, postanowił zlikwidować Ognisko (od początku 2020 roku), zwolnić 6 pedagogów, 8 pracowników administracji i podziękować 5 wolontariuszom, nie dając żadnej konkretnej alternatywy zajęciowej dzieciom. Ten zarzut głównie był stawiany Zarządowi przez wielu radnych podczas sesji.

- Panie starosto, wysoka rado, uważam że projekt uchwały został sporządzony na kolanie i w dużym pośpiechu – mówił radny Dariusz Grajda. – Likwidujecie, a nie dajecie dzieciom nic w zamian. Domyślam się, że mając dziurę w budżecie, chcecie ją załatać pieniędzmi wydawanymi na Ognisko. Proponuję zdjąć z porządku obrad tę uchwałę i wrócić do niej, gdy będzie konkretny projekt przedstawiający co z dziećmi – zaproponował radny Grajda.

W uzasadnieniu do projektu jest napisane: „Zarząd Powiatu dostrzegając konieczność wprowadzenia zmian organizacyjnych proponuje likwidację Ogniska „Świder”, która przyczyni się do otwarcia nowych możliwości w poszukiwaniu innowacyjnych rozwiązań mających na celu realizację projektów dostosowanych do wciąż zmieniających się oczekiwań i potrzeb społecznych”. Bardzo to enigmatyczne i mgliste. Czytamy dalej: „Przygotowana zostanie oferta interdyscyplinarnej współpracy z PMDK oraz innymi podmiotami realizującymi zadania w zakresie sportu, kultury, edukacji i turystyki”. Wszystko, że kiedyś coś będzie. A co teraz? Czy tych projektów nie można było opracować wcześniej? Kto remontuje dom, nie mając projektu zmian?

- My tej placówki nie likwidujemy – stwierdził przewodniczący rady Piotr Kudlicki. – Chcemy ją uatrakcyjnić. Dziś na jedno dziecko z Ogniska wydajemy ponad 5 tys. zł. Za takie pieniądze chcemy zaproponować im coś więcej i coś bardziej atrakcyjnego – podkreślił przewodniczący Kudlicki. Nie powiedział jednak co to ma być, choć radni dopytywali. Nie powiedział też tego starosta i nikt z członków zarządu. Nikt też z nich nie potrafił powiedzieć jakie będą koszty likwidacji i co będzie z pracownikami, odprawami...choć usilnie domagała się tego radna Aneta Bartnicka. Radna Grażyna Kilbach, podkreślając kilkakrotnie, że jest pedagogiem, stwierdziła, że nikt nie chce skrzywdzić dzieci, a chce zaoferować coś lepszego, na przykład świetlicę środowiskową.

I w końcu, po długiej dyskusji, z której niewiele wynikało, projekt uchwały poddany został pod głosowanie. Niestety został przegłosowany, bo tylko 6 radnych było przeciwnych. Cóż, „Dziadek” Kazimierz Lisiecki, który zadbał o dzieci ulicy został pochowany, a otwockie dzieci, nim ktoś, coś, kiedyś im zaproponuje, czas pewnie będą spędzać na „ulicy”.

Andrzej Kamiński


Głosowali przeciw likwidacji Ogniska “Świder” (w nawiasach listy, z których weszli w 2018 do RP): 
Paweł Ajdacki (KO- PO)
Aneta Bartnicka (PSL)
Dariusz Grajda (PSL)
Mirosław Pszonka (PSL)
Zbigniew Szczepaniak (PSL)
Bogumiła Więckowska (KO- PO)

Głosowali za likwidacją:

Kinga Błaszczyk (Nasz Wspólny Dom)
Grażyna Kilbach (Nasz Wspólny Dom)
Dariusz Kołodziejczyk (PiS)
Jarosław Kopaczewski  (PiS)
Robert Kosiński  (PiS)
Stanisław Kruszewski (Nasz Wspólny Dom)
Piotr Mateusz Kudlicki  (PiS)
Grzegorz Michalczyk (Nasz Wspólny Dom)
Marcin Olpiński  (PiS)
Grażyna Olszewska (Twoja Wspólnota Samorządowa)
Krzysztof Olszewski  (PiS)
Roman Srebnicki  (PiS)
Paweł Zawada  (PiS)

Janusz Goliński (PSL), jako że jest zatrudniony w Ognisku, nie brał udziału w głosowaniu.
 


Na zdj. Odnowiony niedawno budynek świdermajer - "Agatka", zajmowany przez Ognisko "Świder" 

Czytaj także: Miejsce z dobrą energią
 

Reklama

Uśmiercili „Dziadka” Lisieckiego komentarze opinie

 • Natalia - niezalogowany 2019-11-15 19:22:28

  Co mogą powiedzieć radni o tym miejscu ?????? . Nie wiecie wiec ja odpowiem NIC!!!!! Żaden z tych panów jak i pań nie mają prawa wypowiadać się na temat Naszego Kochanego Ogniska przeżyłam tam prawie 10 wspaniałych lat gdzie trzy lata uczęszczałam tam do gimnazjum a potem byłam jako dobrą dusza która pomagała innym dziecia które tego potrzebowala i nie miały tak cudownego życia jak ludzie który teraz są za zlikwidowaniem Ogniska Świder . Wszyscy dużo obiecuje jak zawsze a nic nie zrobią i ślad jak i piękna historia zostanie pochowana ja powiem prosto z serca Ognisko jak i ludzie którzy tam pracują lub pracowali zgodzą się ze mną . To cudowne miejsce które jest potrzebne dla dzieci z rodzin patologicznych jak i normalnych to miejsce daje to czego rodzice jak i miasto nigdy nie będą w stanie dać tam dzieci potrafią i mogą się rozwijać wiec dlaczego to zamykać bo są potrzebne pieniądze na podwyżki dla radnych czy moze zrobienie asfaltu pod pomami radnych a miasto niech się sypie dzieci niech trafią do zakładów karnych lub niech chodzą kradną i zabijają bo nie będą mieli co robić wiec moje pytanie do radnych . Naprawdę tego chcecie zniszczyć to co jest naprawdę wspaniałe ?????? TRZY SŁOWA DLA RADNYCH ŻAL MI WAS BO NIGDY NIE PRZEZYLISCIE TAK CUDOWNYCH LAT DZIECIŃSTWA JAK DZIECI Z OGNISKA WY PRZED OCZAMI WIDZICIE PIENIĄDZE DZIECI Z OGNISKA NIESIENIE POMOCY INNYM NIENAWIDZĘ LUDZI KTÓRY MÓWIĄ O CZYMŚ NIE MAJĄC POJECIA O MIEJSCU I LUDZIACH

 • DANIEL.W - niezalogowany 2019-11-15 19:51:32

  Wielka szkoda..Ognisko to miejsce z dusza, wyjątkowy klimat, pedagodzy z powołania.. A to co robili dla młodzieży było bezcenne.. teraz o tym wiem bo wychowałem się tam i na pewno Ognisko miało duży wpływ na moje życie..

 • Smutny - niezalogowany 2019-11-15 21:49:52

  Karma wraca......... Ale radnych dzieci raczej z ogniska korzystać nie będą, więc ku chwale malych jeźdźców na duzych bialych koniach. Trzeba łatac budżet. Ehhhhhh. Smutne :-( Kawal mega pozytywnej i potrzebnej historii w błoto.

 • To duży błąd - niezalogowany 2019-11-15 22:46:07

  To okropne likwidować tak ważne miejsce z duszą. Z siostrami chodziłam tam po szkole. Dzięki temu miejscu nasze dzieciństwo było ciekawsze' wiele można się tam nauczyć, przeżyć. Ludzie pracujacy tam są jak anioly dla tej mlodziezy. Bardzo dobrze wspominamy ten czas. Kto by pomyślał że tak łatwo przyjdzie zniszczyć komuś takie miejsce dzięki któremu wielu mlodych ludzi nie zeszło na złą drogę.

 • Wojtek - niezalogowany 2019-11-15 23:23:14

  Tak działa PIS.

 • Gość - niezalogowany 2019-11-15 23:36:29

  W Otwocku tak już jest. To co dla mieszkańców to jest złe nieopłacalne. Kiedyś zbierano na budowę basenu, do dziś go nie ma. Pieniądze z cegielek rozplynely się. Kilka lat temu Otwock miał możliwość rozwiązania problemu wysypiska śmieci. Radni nie zgodzili się. Od wielu lat w Otwocku był przy ul Poniatowskiego samolot. Nikomu nie przeszkadzał był punktem orientacyjnym
  Wymagał tylko remontu i co - został zlikwidowany, potem były obietnice że wruci że coś tam będzie. Do dziś nie ma nic. Kilka lat temu Otwock mógł dostać duże wsparcie finansowe chyba od Unii Europejskiej radni zrezygnowali. Tak można wymieniać co Rada Miasta
  "" robi "" dla miasta i jego mieszkańców. A gdzie ich obietnice przedwyborcze. Czy to jest działanie dla dobra miasta. Wiele pokoleń wychowało się w Otwocku i mają cudowne wspomnienia bo Otwock się rozwijał a co teraz się dzieje. Radni myślą tylko o sobie oni nie potrzebują pomocy wsparcia opieki w takim ośrodku jak Ognisko oni nigdy nie mieli z czymś takim styczności a więc im to nie jest potrzebne. Jeszcze nie raz pokażą jak dbają o miasto.

 • jolali - niezalogowany 2019-11-16 00:07:41

  zapewne zobaczyli piękny teren dobrze rokujący i drogi pod jakieś osiedle a nie miejsce z duszą. Pan kudlicki baardzo mnie rozczarował

 • Gość - niezalogowany 2019-11-16 08:22:44

  Od dawna mówię, że teren Ogniska to prawdziwa żyła złota. Nie na darmo od lat zmienia się jego infrastrukturę. Boisko typu orlik, kort tenisowy, boisko do siatkówki plażowej, koszykówki, plac zabaw dla dzieci, siłownia na powietrzu itp. I co?! Dla kogo to zostanie?! Tylko patrzeć jak spłonie,, Dziadek", ktoś kupi tak pięknie przygotowany teren i powstanie np. kolejne zamknięte, ekskluzywne osiedle a powiat przytuli kupę szmalu!!! Tylko kosztem kogo? Dzieciaków?! Czyżby w Otwocku i okolicach nie było naprawdę dzieci z problemami?! Wstydzę się za Was radni, bo tak naprawdę okazuje się, że jesteście BEZRADNI ale ZARADNI w swoim interesie.Śp Pan Lisiecki,, Dziadek" w grobie się przewraca!!!

 • Pablito1924 - niezalogowany 2019-11-16 10:46:30

  Jako były Jamnikowiec Ogniska "Świder" napiszę wam drodzy "radni" że w tym momencie WBIJACIE nam nóż prosto w serce

 • Karolina H - niezalogowany 2019-11-16 11:28:52

  Wielki smutek...
  Mam wiele pięknych wspomnień związanych z tym miejscem. To dzięki nim nauczyłam się między innymi jeździć na nartach

 • Agnieszka K. - niezalogowany 2019-11-16 17:57:21

  Wpis Pani Natalii mówi o tym miejscu wszystko...Przerażające jest to, że Radni, którzy powinni być najbliżej lokalnej społeczności oceniają Ognisko tylko przez pryzmat opłacalności! Pomoc Dzieciom i Seniorom nigdy nie będzie dochodowa! Ognisko to Ludzie gotowi do pomocy, to serce okazywane Dzieciakom, które nie są winne temu w jakiej sytuacji życiowej się znalazły, to mniejsce niezastąpione dla Seniorów. Koniec Ogniska to początek końca całego tego niezwykłego miejsca. A teren jest piękny i unikatowy, idealny do spędzania czasu z Dziećmi i Rodziną. Władze zawiodły!

 • gość 2019-11-16 18:01:26

  To jest "LEGENDA" nie tylko Świdra. Psują i niszczą ją "ludzie", którzy nawet na milimetr nie dorastają do takich postaci jak dziadek - przeżyłem w Świdrze swoje pierwsze 23 lat między 1958, a 1981 rokiem i pamiętam ilu dzieciom "DZIADEK" i Ognisko uratowali przyszłość, a może i życie

 • Armando - niezalogowany 2019-11-16 19:20:16

  Obciach.... szczególnie dla Pana Kosińskiego radny wielki katolik że wspólnoty neokatechumenalnej na Ługach.Zapewne Pan Kozłowski bliski znajomy i w zasadzie członek rodziny chętnie kupi.No i też zapewne zienc zatrudniony w powiecie coś pomoże.

 • Gość - niezalogowany 2019-11-16 23:16:50

  Pan Kruszewski ekspert od trudnej młodzieży! I że Pan Kudlicki taki Tata, i poszedł na coś takiego. Ta kadencja to wielka porażka, cierpi już większość na tych zmianach. Telewizje zaprosić. Pokazać jak rządzą!

 • Gość - niezalogowany 2019-11-17 00:59:50

  Szanowni Państwo, nie dajcie się zmanipulować. Likwidacja jednostki organizacyjnej Dziadek Lisiecki nie jest likwidacją tego miejsca, ma dalej działać ale w strukturze Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie - tak ma być taniej i lepiej. Proszę przeczytać uzasadnienie do podjętej uchwały a nie tendencyjny artykuł Pana Kamińskiego.

 • Wiola - niezalogowany 2019-11-17 10:45:20

  Jest mi bardzo przykro, ponieważ wychowałama się w "Dziadku " i to były najlepsze lata mojego dzieciństwa. Dzięki temu, że wychowałam się w ognisku jestem dziś porządnym i pewnym siebie człowiekiem. Ognisko pomogło wielu takim dzieciom jak ja. Szkoda,że radni dbają tylko o siebie i opłacalne dla nich interesy.

 • Gość - niezalogowany 2019-11-17 12:32:00

  Wszystko prawda szkoda jedynie że tak mało dzieci z Otwocka tam chodziło

 • Armando - niezalogowany 2019-11-17 14:54:47

  Tv PiS to chętnie przyjedzie.W końcu największe miasto w którym wygrało wybory co widać gołym okiem

 • Otwocczanin - niezalogowany 2019-11-18 15:23:29

  Głosowali za likwidacją:

  Kinga Błaszczyk

  Grażyna Kilbach

  Dariusz Kołodziejczyk

  Jarosław Kopaczewski

  Robert Kosiński

  Stanisław Kruszewski

  Piotr Mateusz Kudlicki

  Grzegorz Michalczyk

  Marcin Olpiński

  Grażyna Olszewska

  Krzysztof Olszewski

  Roman Srebnicki

  Paweł Zawada

  Szanowni mieszkańcy! Wydrukujcie sobie tą listę wstydu i zachowajcie ją do następnych wyborów samorządowych. Weźcie ją ze sobą do lokalu wyborczego, żeby przypadkiem nie zagłosować na tych "lokalnych patriotów". Ciekawe z jakiej partii jest ta większość?

 • Gość - niezalogowany 2019-11-19 13:21:08

  Myślę że każdy były wychowanek podziękuję że tam był więc nie rozumiem jak można niszczyć tak wartościowe miejsce. Przecież to dla dzieci i młodzieży żeby miała się gdzie podziać gdy się pogubi lub nie ma wsparcia w rodzinie.

 • Michał P. - niezalogowany 2019-11-19 18:04:46

  Pamiętam jak uczeszczalem do ogniska świder również przebywając pod opieką pedagogów przez 5 dni w tygodniu w tzw hoteliku domku ( u dziadka ) i jestem bardzo wdzięczny pracowniką i pedagogą za opiekę .. Nie wierzę do dziś co zaczęło się dziać kiedy odchodziliśmy z ostatniego roku ..
  Dla mnie zawsze to miejsce będzie częścią moja życia które ma specjalne miejsce w moim sercu .
  Dziś mam 27 lat prowadzę firmę i nie wiem co by było gdybym nie trafił właśnie do ogniska świder .. :(((((

 • Michał Przytuła - niezalogowany 2019-11-19 18:13:55

  Spędziłem w tym miejscu 3 lata i jestem wdzięczny za opiekę i pomoc pedagogów , spędziłem 3 lata w hoteliku zzywajac się z tym miejscem w domku i grupie U Dziadka ( DZIADKOWCY ) I kiedy czytam o tym co się dzieje to jest to ogromna strata dla dzieciaków i ludzi związanych z tym miejscem , wiele osób nie rozumie jak bardzo ważne jest to miejsce... wstyd
  Mam 27 lat dziś prowadzę własną firmę i właśnie dzięki pomocy pani pedagog dzięki temu miejscu i ludzią człowiek nabył pewnych wartości i zrozumiał mechanizm i działanie tego świata.. to są ludzie którzy otwierają oczy młodzieży , dziecią... Cała historia Dziadka Lisieckiego.. to wszystko .. Nie mam słów..

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

Chcesz coś sprzedać lub kupić, oferujesz usługi, szukasz pracownika lub pracy?

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie. Zapraszamy!

Dodaj ogłoszenie
Reklama
 Reklama

25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez iotwock.info, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

MEDIA-INFO sp. z o.o. z siedzibą w Otwock 05-400, Wawerska 1 lok. 8

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"