Koleje Mazowieckie odebrały już łącznie 35 nowoczesnych pociągów FLIRT. Nowe składy będą kursować m.in. na trasach do Otwocka, Mińska Mazowieckiego, Sochaczewa i Łowicza. To część największego programu inwestycyjnego w historii przewoźnika.
Nowe elektryczne zespoły trakcyjne ER160 FLIRT zostały zakupione dzięki wsparciu z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Dofinansowanie pokryło aż 84 proc. kosztów kwalifikowanych. Łącznie Koleje Mazowieckie zamówiły aż 75 nowoczesnych pojazdów, które mają zostać dostarczone do końca 2027 roku.
Jak podkreśla Jan Szyszko, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, nowe pociągi poprawią komfort podróży i komunikację w aglomeracji warszawskiej.
– Dzięki 617 milionom złotych unijnego dofinansowania na tory wyjedzie 21 nowych pociągów Kolei Mazowieckich. Będą wozić pasażerów do Płocka, Otwocka, Mińska Mazowieckiego i Sochaczewa
Reklama
– zaznaczył.
Nowe FLIRT-y mają blisko 98 metrów długości i mogą pomieścić 582 pasażerów, w tym ponad 260 na miejscach siedzących. Pociągi osiągają prędkość do 160 km/h, a dzięki lekkiej aluminiowej konstrukcji zużywają mniej energii.
Pasażerowie mogą liczyć na klimatyzację, bezprzewodowy internet, gniazdka elektryczne i porty USB. W pojazdach zamontowano także nowoczesny system informacji pasażerskiej.
Składy zostały również dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Znajdują się w nich m.in. platformy dla wózków, specjalne miejsca dla osób z ograniczoną mobilnością oraz pętle indukcyjne wspierające osoby niesłyszące.
Marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik podkreśla, że inwestycje w nowoczesny transport publiczny są jednym z priorytetów samorządu województwa.
– Odbiór 35. pojazdu FLIRT to kolejny ważny etap realizacji największego programu taborowego w historii Kolei Mazowieckich – powiedział.
Prezes Kolei Mazowieckich Robert Stępień poinformował, że spółka pozyskała z funduszy europejskich ponad miliard złotych na realizację projektu. Dodatkowo blisko pół miliarda złotych pochodzi z programu Fundusze Europejskie dla Mazowsza 2021–2027.
Nowe pociągi produkuje Stadler Polska w Siedlcach. Firma odpowiada nie tylko za dostawę składów, ale także za ich utrzymanie przez 18 lat oraz szkolenia dla pracowników Kolei Mazowieckich.
– Przekazanie 35 pojazdów stanowi istotny kamień milowy w realizacji tego strategicznego projektu, szczególnie że osiągnęliśmy go w niespełna 24 miesiące od zawarcia umów. To efekt bardzo dobrej, partnerskiej współpracy zespołów projektowych Stadlera i Kolei Mazowieckich, za którą dziękujemy
– powiedział Radosław Banach, prezes zarządu Stadler Polska.
Do końca 2026 roku przewoźnik planuje odebrać kolejnych 18 pojazdów. Dzięki temu starsze składy będą mogły być stopniowo wycofywane z eksploatacji.
#Otwock #KolejeMazowieckie #FLIRT #Mazowsze #Pociągi #Transport #Komunikacja #iOtwock #PowiatOtwocki #KPO
Chcesz być na bieżąco z wieściami z naszego portalu? Obserwuj nas na Google News!
Twoje zdanie jest ważne jednak nie może ranić innych osób lub grup.
Komentarze