7°C bezchmurnie

MKS Karczew drugi w Karczew Cup’ 2017

Po zaciętym, pełnym emocji meczu MKS Karczew jedną bramką przegrał finałowe spotkanie ze szczecińską drużyną MKS Kusy, zajmując w tegorocznym Turnieju Piłki Ręcznej Dziewcząt Karczew Cup’ 2017 - drugie miejsce.

Tegoroczny, IX Ogólnopolski Turniej Piłki Ręcznej Dziewcząt Karczew Cup’ 2017, który odbywał się w dniach od 9 do 12 listopada br. był wyjątkowy pod wieloma względami.  Przede wszystkim dlatego, że pierwszy raz w historii wzięło w nim udział prawie 700 zawodniczek. W trwających trzy dni turniejowych zmaganiach rywalizowało ze sobą w trzech kategoriach wiekowych aż 36 zespołów. Mecze rozgrywane były w 3 halach sportowych: w Karczewie, Józefowie i Malcanowie.

Sukcesy karczewskiej drużyny w rozgrywkach pucharowych i Mistrzostwach Polski, jak również poziom sportowy oraz doskonała organizacja turniejów piłki ręcznej, zrobiły swoje. Do Karczewa chcą przyjeżdżać i konfrontować swoje piłkarskie umiejętności z wychowankami karczewskiego klubu - zespoły z całej Polski. O tym jak wysoko środowisko piłki ręcznej w naszym kraju ocenia karczewskie zawody sportowe świadczy rekordowe zainteresowanie tegorocznym turniejem. Na Karczew Cup’ 2017 przyjechały drużyny z Krakowa, Szczecina, Gdyni, Kielc, Chorzowa, Siemiatycz, Łukowa, Jaktorowa, Radzymina, Pietrowic Wielkich, Zielonki, Marek, Cegłowa i Płocka. W sportowe szranki stanęły dziewczęta z rocznika 2001/2002 klasyfikowane jako juniorki młodsze, młodziczki czyli dziewczęta z rocznika 2004/2005 oraz najmłodsze dziewczynki z rocznika 2006/2007. Najliczniej reprezentowana była kategoria młodziczek, w której na parkiecie zmagało się aż 16 zespołów. Pozostałe grupy liczyły po 10 drużyn.

Utytułowane karczewskie juniorki młodsze pierwszy mecz z Kadrą Mazowsza rozegrały już  9 listopada. Spotkanie było bardzo wyrównane i chociaż piłkarki ręczne z Karczewa prowadziły momentami nawet różnicą kilku bramek, to ostatecznie rozstrzygnęły mecz na swoją korzyść wynikiem 16:15. Niewątpliwie na poziom spotkania miał wpływ fakt, że było rozgrywane wieczorem w czwartek, który dla zawodniczek obu drużyn był zwykłym dniem szkolnym. I chociaż zmęczenie dało się zauważyć na parkiecie, a wygrana okazała się skromna, bo tylko jedną bramką, to triumf osiągnięty w pierwszym meczu otwierającym zawody był dobrym prognostykiem na otwarcie turnieju. I rzeczywiście. Z kolejnym przeciwnikiem, drużyną Vistal Gdynia II, piłkarki z Karczewa wygrały już przekonująco 17:6.  Mecz z gdyniankami rozgrywany wczesnym rankiem w piątek był dość jednostronnym spotkaniem, w którym dominująca przewaga na parkiecie była przez cały czas po stronie MKS Karczew. Znakomicie przygotowane pod względem technicznym i pozytywnie usposobione do gry karczewianki od pierwszej minuty świetnie radziły sobie na parkiecie, pieczętując zwycięstwo w meczu wysoką liczbą bramek.

Kolejnym przeciwnikiem karczewskich szczypiornistek tego dnia był Kusy Kraków. Zespół z Małopolski  to solidnie grająca drużyna, wielokrotnie odnosząca sukcesy w różnego rodzaju rozgrywkach piłki ręcznej. Podopieczne Grzegorza Ankiewicza rozegrały jednak ten mecz koncertowo. Zachowując dyscyplinę taktyczną, świetnie grając w obronie i dysponując znakomitą strzelecką dyspozycją, były klasą same dla siebie. Wygrały wysoko 18:8.

Przed ostatnim piątkowym spotkaniem, po trzech wygranych meczach dwie drużyny:  MKS Karczew i MKS Kusy Szczecin miały tę samą ilość punktów.  Stawką wieczornego spotkania było więc pierwsze miejsce w grupie. Początek meczu zaczął się pod dyktando piłkarek z Karczewa. Postawiły dobry blok w obronie, a dysponująca tego dnia fenomenalną wręcz skutecznością strzelecką Julia Zagrajek zdobyła kilka bramek z rzędu. Problem zaczął się, kiedy - zorientowawszy się, że większość akcji Karczewa zakończonych bramką zaczyna się od Julki - szczecinianki zdecydowały się na jej indywidualne krycie i skutecznie „odcięły” zawodniczkę MKS-u od dogodnych sytuacji strzeleckich. Niższe, bardziej filigranowe karczewianki nie mogły znaleźć skutecznej recepty na sforsowanie obrony postawniejszych, a do tego agresywnie grających zawodniczek ze Szczecina. Te zaś systematycznie zaczęły odrabiać straty, by w konsekwencji wyjść na prowadzenie i wygrać całe spotkanie 15:11.

Przegrana z Kusym Szczecin skomplikowała sytuację karczewianek. Aby marzyć o zagraniu w finale turnieju, musiały wygrać z Vistalem Gdynia I, który w grupie B zajął I miejsce. Podopieczne Grzegorza Ankiewicza przystąpiły do tego spotkania nie tylko mocno zmotywowane, ale i podbudowane zwycięstwem nad drużyną SMS ZPRP Płock, z którą przyszło im rozegrać tego dnia mecz ligowy. To pasjonujące widowisko zakończone spektakularnym zwycięstwem karczewianek kosztowało je jednak sporo wysiłku okupionego urazami zawodniczek występujących w podstawowym składzie. Pod znakiem zapytania stała w związku z tym dyspozycja całego zespołu i forma, jaką karczewskie szczypiornistki będą reprezentować w spotkaniu z gdyniankami. Nie od dzisiaj wiadomo jednak, że dziewczyny z MKS-u mają charakter, zagrały w związku z tym świetnie zespołowo, walecznie i z dużą determinacją. Zwycięstwo nie przyszło im łatwo, bo Vistal - trzeba przyznać - grał dobrze, szybko i skutecznie. Zdecydowaną bohaterką tego spotkania była Natalia Barańska, która mimo tego że mocno poturbowana w porannym meczu z SMS-em Płock, potrafiła pociągnąć dziewczyny do zwycięstwa. To dzięki jej waleczności i godnej podziwu skuteczności karczewianki wygrały ten mecz 14:13.

Los bywa jednak przekorny. Niedzielny mecz finałowy przyszło rozegrać zawodniczkom MKS-u z ich jedynymi pogromczyniami drużyną MKS Kusy Szczecin.

Kiedy w meczu na szczycie spotykają się dwie świetnie grające drużyny, o zwycięstwie zwykle decyduje ilość popełnionych błędów. I tym razem było podobnie. Podopieczne trenera Ankiewicza rozpoczęły mecz od prowadzenia, później to prowadzenie straciły, by ostatecznie już do końca spotkania gonić kilkubramkową przewagę zawodniczek ze Szczecina. Kiedy kilka minut przed końcem meczu zdołały doprowadzić do stanu, w którym szczecinianki wygrywały już tylko jedną bramką, wydawało się przez chwilę, że będą w stanie odwrócić losy spotkania na swoją korzyść. Niestety w tym kulminacyjnym momencie, przy prowadzeniu akcji przez karczewianki, piłkę przechwyciła zawodniczka ze Szczecina i po samodzielnym rajdzie zakończonym skutecznym strzałem na bramkę było już wiadomo, że losy meczu są przesądzone. Ostatecznie szczecinianki wygrały spotkanie  jedną bramką (16:15), zdobywając w kategorii juniorek młodszych najwyższe trofeum turnieju.

Udział juniorek młodszych z MKS Karczew w tegorocznym turnieju Karczew’ 2017 należy mimo wszystko ocenić pozytywnie. Drużyna jest w przebudowie, do składu dołączyły dziewczyny z młodszego rocznika, które wymagają jeszcze ogrania, słowem - jest jeszcze nad czym popracować. A drugie miejsce w stojącym na wysokim poziomie turnieju, to przecież sukces, który należy docenić. W tegorocznych rozgrywkach należy wyróżnić bardzo dobrą postawę Julii Zagrajek, Natalii Barańskiej, Poli Janowskiej i Dominiki Baran, które wyrastają na prawdziwe liderki karczewskiego zespołu.

Tegoroczny Karczew Cup - to jak dotąd największe sportowe wydarzenie w piłce ręcznej dziewcząt w Karczewie. I ogromny wysiłek logistyczny, w którym niebagatelny udział mieli rodzice zawodniczek aktywnie współpracujący przy organizacji tych zawodów. To w dużej mierze dzięki nim, sponsorom oraz przyjaciołom Klubu, Miasto Karczew zaliczyło kolejną udaną imprezę sportową. 

Klasyfikacja końcowa:

 

Kategoria: Juniorki młodsze

1 miejsce: MKS Kusy Szczecin

II miejsce: MKS Karczew

III miejsce: Vistal Gdynia I

 

Kategoria: Młodziczki

I miejsce: SKS Kusy Kraków

II miejsce: MKS Kusy Szczecin I

III miejsce: Korona Handball Kielce

 

Kategoria: Dzieci

I miejsce: SKS Kusy Kraków

II miejsce: UKS Jedynka Łuków

III miejsce: UKS Zielonka

 

Pełna klasyfikaxja końcowa: http://turniej.karczew.net/?t=10

Andrzej Idziak

 

MKS Karczew drugi w Karczew Cup’ 2017 komentarze opinie

  • Gość - niezalogowany 2017-11-13 18:01:12

    Na 71 zdjec w artykule brak zdjec MKS KARCZEW I. Przykro sie dzieciom oglada takie relacje

Dodajesz jako: Zaloguj się