10°C pochmurno z przejaśnieniami

Otwocka Madonna rodem z Wołynia

Historia, Otwocka Madonna rodem Wołynia - zdjęcie, fotografia
 • Kresowa Matka Boska Swojczowska
  Kresowa Matka Boska Sw...
 • Kaplica 1000-lecia z obrazem Matki Boskiej Swojczowskiej
  Kaplica 1000-lecia z o...
 • Kaplica 1000-lecia z obrazem Matki Boskiej Swojczowskiej
  Kaplica 1000-lecia z o...
 • Otwock
  Otwock

Mało kto wie, że Otwock, miasto które swoją historię rozpoczęło w II połowie XIX w. posiada dużo starszy zabytek. Jest to licząca sobie ponad 400 lat ikona Matki Boskiej Swojczowskiej. Ten siedemnastowieczny obraz ma bogatą historię, a w naszym mieście pojawił się dopiero w 1944 r. za sprawą żołnierzy AK. Znajduje się on w bocznej kaplicy kościoła św. Wincentego a’Paulo przy ul. Kopernika 1, dawnej nazywaną Kaplicą Chrztu Polski.

Według kroniki parafialnej jest to obraz wotywny, namalowany na desce i pochodzi z XVII lub XVIII w. Wizerunek Matki Bożej Swojczowskiej był wzorowany na obrazie Matki Bożej Śnieżnej znajdującej się w rzymskiej bazylice Matki Bożej Większej. Legenda głosi, że pod koniec XVI lub na początku XVII w. na wołyńskiej lipie ukazała się Matka Boża z Dzieciątkiem na ręku i przemówiła do trzymających w lesie wartę żołnierzy tymi słowami: „Módlcie się i czuwajcie”. Wypowiedziane przez Matkę Bożą słowa zapadły tak głęboko w pamięć i serca ludzkie, że stały się hasłem przy kolejnych zmianach wart. Na pytanie wartowników: „Kto idzie?”, zmieniający odpowiadali: „Swój”, na co warta potwierdzała: „Czuwaj”. Z czasem ze słów „swój” i „czuwaj” powstała nazwa osady Swojczów, położonej koło Włodzimierza Wołyńskiego. W miejscu, gdzie ukazała się Matka Boża, miejscowa ludność powiesiła na drzewie obraz, który wkrótce zasłynął licznymi cudami.

Wołyńska Częstochowa

Pierwszy kościół, jeszcze drewniany, w którym znalazł się cudowny obraz został wybudowany z fundacji kasztelana Jana Łachodowskiego w 1607 r. Następną, murowaną świątynię ufundował podczaszy koronny Szczęsny Czacki. W następnych latach, nieznany z imienia i nazwiska szlachcic, funduje Matce Bożej Swojczowskiej, srebrną szatę z koroną. Jest to wotum za doznane łaski. Przez cały wiek XIX i początek XX w. rozwija się kult cudownego obrazu ze Swojczowa. Matka Boża odbierała cześć od zamieszkujących Kresy Wschodnie katolików, unitów i prawosławnych. W czasie gdy w Swojczowie królowała Maryja w swym obrazie, mówiono że jest to wołyńska Częstochowa. Na każde większe święto maryjne przybywały do niej liczne pielgrzymki z całej diecezji łuckiej. Szczególnie uroczyście obchodzono święto Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15.VIII.) i święto Narodzenia Najświętszej Maryi Panny (8.IX.). Sam obraz obdarowywany był licznymi darami i był kilkakrotnie koronowany. Rozwój kultu doprowadził do ułożenia specjalnej modlitwy:
Modlitwa do Matki Bożej Swojczowskiej.
Pod Twoją obronę uciekamy się z ufnością,
O Maryjo, pewna strapionych pociecho.
Wszakżeś na tym miejscu uciekających się do Ciebie
W smutku i nieszczęściu cieszyła i radowała.
Pociesz mnie i ratuj, o cudowna Maryjo,
W smutku i utrapieniu, a osobliwie w godzinie Mojej śmierci. Amen.

Zawierucha końca wojny

Spokojne czasy dla swojczan skończyły się w 1943 r. kiedy to na Wołyniu pojawiły się oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii. Dwukrotnie próbowały one zburzyć kościół z cudownym obrazem, ale dopóki przebywał on w środku to mury nawet nie drgnęły. Dopiero gdy ukraińskie kobiety przeniosły go do cerkwi, to kościół został wysadzony w powietrze. W tym też czasie nacjonaliści ukraińscy wymordowali większość ludności polskiej w Swojczowie i w okolicach. Z cerkwi obraz odebrał ksiądz Stanisław Kobyłecki, który wraz z ocalałymi Polakami i przy pomocy żołnierzy niemieckich, przewiózł go do kościoła we Włodzimierzu Wołyńskim. Dalej obraz przewędrował razem z 27 Wołyńską DP AK cały jej szlak bojowy, a po jej rozformowaniu wraz z Wołyniakami dotarł do Świdra, do kaplicy sióstr bezhabitowych. Stąd otwocki proboszcz, ksiądz Ludwik Wolski przeniósł go do kościoła parafialnego św. Wincentego a’Paulo. 

Ze względu na liczne uszkodzenia powstałe w czasie wojny obraz był kilkakrotnie poddawany konserwacji i restauracji. Ostatni raz gruntownej renowacji obrazu dokonał w 1987 r. pan Marian Paciorek z Krakowa, który odsłonił całe jego piękno. Podczas tych prac określono czas powstania obrazu na początek wieku XVII.

Zawierzenie Otwocka i koronacja

W dzień odpustu parafialnego, 27 września 1994 r. miała miejsce uroczystość zawierzenia miasta Otwocka Matce Bożej Swojczowskiej. Inicjatorem tej uroczystości była Rada Miasta, prezydent mgr Antoni Fedorowicz i proboszcz parafii ksiądz dziekan Jan Świerżewski. Jej opiece powierzyło się również otwockie Bractwo Kurkowe „Lechity”, jedyne takie bractwo pomiędzy Wisłą i Bugiem. W roku 1997 z nową inicjatywą wyszło grono wiernych z Otwocka, któremu przewodził niezmordowany Antoni Fedorowicz i ksiądz Jan Świerżewski. Postanowiono doprowadzić do uroczystej koronacji obrazu Matki Bożej Swojczowskiej. Do nowej inicjatywy szybko przychylił się biskup warszawsko-praski Kazimierz Romaniuk. Nowe korony dla Matki Bożej i Dzieciątka Jezus zostały wykonane z wot złożonych przez wiernych z Otwocka. Uroczysta koronacja odbyła się 8 września 1998 r. w święto Narodzenia NMP ze specjalnym udziałem arcybiskupa Lwowa Mariana Jaworskiego.

Z chwilą przybycia obrazu do Otwocka kult Maryi się nie zmniejszył i wśród otwocczan trwa on do dnia dzisiejszego. Będąc w kościele św. Wincentego a’Paulo warto wstąpić do znajdującej się w nim Kaplicy Matki Bożej Swojczowskiej i przyklęknąć przed cudownym obrazem na kilka minut, aby w skupieniu zmówić modlitwę. Patronka Otwocka na pewno ją wysłucha.

Paweł Ajdacki
 

Otwocka Madonna rodem z Wołynia komentarze opinie

 • gość 2018-04-18 17:37:48

  W oczekiwaniu na kolejne umorzenie sprawy zabójstwa Roberta Wójtowicza przez ks. Krzysztofa Litwę.

 • gość 2018-04-18 23:13:21

  Piękna historia, wyrosła z wiary i niezłomności wielkich ludzi; szkoda, że opatrzona tak nędznym komentarzem poprzednika. S. Wąsowski.

 • Gość - niezalogowany 2018-04-19 00:52:09

  http://www.netkobiety.pl/t111620.html

Dodajesz jako: Zaloguj się