Inwestor już rok czeka, radni obradują, a budowa Galerii Kupiecka stoi!

13/02/2018 11:30
Inwestycje, Inwestor czeka radni obradują budowa Galerii Kupiecka stoi! - zdjęcie, fotografia

W styczniu minął rok, od kiedy inwestor Galerii Kupiecka złożył wnioski o wykup nieruchomości o powierzchni ca 8% całości terenu przewidzianego pod Galerię, a stanowiących własność miasta. Chodziło o kilka niesamodzielnych działek o rozmiarach od 4 do 250 m kw., które inwestor chciał kupić po cenie rynkowej po to, by na łącznej powierzchni 13 tys. m kw. wybudować galerię handlową. Przyjęcie jego propozycji przez radnych wydawało się być czystą formalnością…

Prezydent poparł wniosek inwestora i skierował go do rady miasta z prośbą o stosowną uchwałę. Niestety, 10 posiedzeń, które odbyły się do tej pory, nie przyniosło zamierzonego rezultatu.
Pierwsza komisja rady miasta odbyła się już w marcu 2017 r. Kolejne posiedzenie, tym razem połączonych komisji rady, miało miejsce w kwietniu. Sprawa nie nabierała tempa. Na kwietniowym spotkaniu (2017) prezydent i inwestor przekonywali radnych, że małe działki, które są niesamodzielne, mogą posłużyć tylko inwestorowi lub osobie o złych zamiarach, która kupi je po to, by tą inwestycję zablokować. Z tego powodu niezbędny jest przetarg ograniczony.

Nie wszyscy radni podzielali to stanowisko. Krzysztof Kłósek, radny PiS (asystent posłanki PiS Anity Czerwińskiej) stwierdził, że: „ My jako radni musimy stać w kontrze, musimy mieć świadomość, że są też inni inwestorzy, którzy będą mogli chcieć stanąć do przetargu. Bo pan ma za zadanie wygenerować jak największy zysk za jak najmniejsze pieniądze, a miasto ma za zadanie za jak najwyższą kwotę te działki sprzedać, a nie pomóc panu budować galerię. I to jest ta różnica. I oczywiście nie możemy Panu przeszkadzać i musimy pana wysłuchiwać. Natomiast wnioski, że pan będzie nam mówił w jakim trybie powinny być sprzedane działki, uważam za zbyt daleko idące.https://www.youtube.com/watch?v=ZuX5c3ts6LQ

Na szczęście dla mieszkańców koledzy z rady przekonali radnego PiS do zmiany stanowiska i kolejne komisje, które odbyły się w czerwcu i lipcu 2017 r. debatowały już o tym, w jaki sposób odpłatnie przekazać nieruchomości inwestorowi Galerii Kupiecka. Kolejna zaś tj. sierpniowa komisja przyjęła stanowisko, że kończy swoje debatowanie do czasu aż inwestor przedstawi pozwolenie na budowę galerii. Radni w mediach społecznościowych zapowiadali, że nie kierują się złymi zamiarami, lecz zwyczajną ostrożnością i gdy tylko inwestor otrzyma pozwolenie na budowę, niezbędne mu działki zostaną niezwłocznie przekazane.

Inwestor pozwolenia uzyskał we wrześniu 2017 r. i był gotów budować, ale nadal… niestety, nie posiadał jeszcze 8% powierzchni całej przedmiotowej inwestycji. O pomoc zaczął prosić samego Mateusza Morawieckiego, ówczesnego ministra rozwoju. Informował w piśmie, że galeria jest dużą, kosztującą 60 mln inwestycją, która zapewni 300 dodatkowych miejsc pracy. Wskazał, że w radzie miasta zasiadają i nią kierują przedstawiciele partii rządzącej, dlatego poprosił ministra o pełnienie funkcji mediatora w tej sprawie: https://iotwock.info/artykul/czy-minister-morawiecki/273189

Po tym apelu sprawą zajęła się również prasa ogólnopolska. W związku z nagłośnieniem tematu radni po raz kolejny spotkali się i przyjęli stanowisko, że wyrażają pozytywną opinię dotyczącą zbycia nieruchomości na rzecz inwestora. Wydawać by się mogło, że sprawa została sfinalizowana, ale nic bardziej mylnego! Do zbycia potrzebna jest bowiem uchwała rady miasta, a nie stanowisko. Dlatego w listopadzie 2017 r. znowu spotykały się połączone komisje radnych, aby debatować nad tym, jak owa uchwała ma wyglądać. Temu samemu tematowi radni poświęcali czas na dwóch styczniowych komisjach w tym roku.

Na sesji rady miasta w lutym br. radni przyjęli kolejne stanowisko:
"Rada wnioskuje do inwestora o przedstawienie umowy przedwstępnej z bankiem/funduszem inwestycyjnym dotyczącym uruchomienia przez bank/fundusz inwestycyjny finansowania inwestycji w przypadku uzyskania przez inwestora prawa użytkowania wieczystego nieruchomości".

Co ciekawe, inwestor o przyjętym przez radnych stanowisku dowiedział się od naszej redakcji. Radni zapomnieli o tym inwestora  poinformować! Jak to się ma do zapewnień z września ub. r., że z przekazaniem działek czekają tylko na pozwolenie na budowę? Dlaczego tak ważna sprawa nie jest przez radnych traktowana priorytetowo? Czy sprawa trafi na 10 już komisję, czy na kolejną sesję? Inwestor i mieszkańcy niecierpliwie czekają na zakończenie obrad w tej sprawie, a termin rozpoczęcia prac budowlanych wciąż się przesuwa.

Rada Miasta Otwock jest jak pies ogrodnika - sama nie zbuduje, a innym nie pozwala. Opisane jej działanie bez znanych powodów torpeduje inwestycje, a tym samym rozwój gospodarczy w mieście. Tak nie zachowuje się dobry gospodarz. Ale przyjdzie czas rozliczeń (podczas wyborów) i należy mieć nadzieję na bardziej rozsądne wybieranie przedstawicieli do Rady.

Redakcja/Kazimiera Zalewska

Film inwestora z października 2017 r.:
https://www.youtube.com/watch?v=Gne5KVlvCLA

Pisaliśmy już o tej sprawie tutaj:
23 styczeń: https://iotwock.info/artykul/wiosna-rusza-budowa/114222
30 czerwca: https://iotwock.info/artykul/galeria-kupiecka/259057
3 sierpnia: https://iotwock.info/artykul/galeria-kupiecka--kolejna/264131
9 września: https://iotwock.info/artykul/dlaczego-nie-buduje-sie/269622
2 październik: https://iotwock.info/artykul/czy-minister-morawiecki/273189
25 października: https://iotwock.info/artykul/galeria-kupiecka--maly/299710
25 listopada: https://iotwock.info/artykul/w-grudniu-moze-ruszyc/314024


 

Reklama

Inwestor już rok czeka, radni obradują, a budowa Galerii Kupiecka stoi! komentarze opinie

 • gość 2018-02-13 13:48:33

  Dobrze, że o tym piszecie, wszyscy mieszkańcy czekają na galerię, a radni robią z tego sprawę polityczną, chcą mieć władzę, ograniczać handel i rozwój miasta.

 • gość 2018-02-13 13:50:49

  To skandal. Lekceważenie obowiązków Rady Miasta, ten cały Przewodniczący jest do d..., no ale jak jego kolega z Gdańska realizuje misję radnego w Otwocku to mamy efekty. Z Gdańska dziury nie widać!

 • gość 2018-02-13 13:53:00

  Wyślijcie gazetę Panu Majchrzakowi, niech poczyta sobie.

 • Gość - niezalogowany 2018-02-13 21:15:07

  Radni działają na szkodę miasta, niesłychanie! Zamiast być w stałym kontakcie z inwestorem, współpracować z nim... przecież te 300 miejsc pracy to 300 rodzin, których sytuacja finansowa może się polepszyć.

 • gość 2018-02-14 09:42:33

  A propos mojego wątku - proszę wysłuchać całą wypowiedź, zdanie podtrzymuję. To my jako Rada Miasta mamy wybrać rozwiązanie jak najkorzystniejsze dla miasta a nie pytać inwestora co mu się opłaci. Co ważne - temat działek miasta nie jest zamknięty z uwagi na zupełnie inne kwestie - dwie działki są w trakcie postępowania, z czego jedna ma nieustalonego właściciela. Inwestor ma pozwolenie na budowę i dzierżawi działki od miasta, ale budowy nie rozpoczyna (dysponuje prawem do nieruchomości na cele budowlane poza 2 wspomnianymi działkami). Pozdrawiam, Krzysztof Kłósek

 • Anna - niezalogowany 2018-02-14 13:05:41

  P. Kłósek - Owszem rada powinna wybrać jak najkorzystniejsze rozwiązanie, ale nie przeciągać i przeciągać, decyzji i wymyślać kolejnych zabezpieczeń... Jako mieszkanka Otwocka chciałabym aby na miejscu była pożądna i ładna galeriia handlowa. Lubię zakupy i chętnie robiłabym je tu na miejscu, ale z tego co widzę to nieprędko się to zdarzy. A z tego co czytałam w innym miejscu, to za tą galerię właściciel by płacił ładną sumkę podatku , a to ewidentna korzyść dla miasta, więc chyba warto przyspieszyć decydowanie? Pozdrawiam Anna Sz.

 • Gość - niezalogowany 2018-02-14 18:47:11

  Rada Miasta chyba lubi takie niedokonczone inwestycje i tereny ogrodzone metalowa blacha. Niedlugo bowiem Otwock bedzie sie wlasnie z tym kojarzyl. Żal!!!

 • gość 2018-02-15 14:57:22

  Mają racje że chcą się zabezpieczyć,powinni jeszcze żądać pokazania kasy na inwestycje,jedna dziura już jest i wystarczy..Inwestor wiedział że nie ma całości .Jak nagle znajdzie się właściciel jednej z działek to co z inwestycją ,nie będzie?

 • gość 2018-02-15 20:14:57

  Nigdzie nie ma tak zawiłych, robiących na przekór inwestorom radnych jak w Otwocku.Dlatego to miasto wygląda,jak wygląda...ale wybory się zbliżają.Więcej błędów już mieszkańcy nie popełnią.Zapamiętamy to,jacy to przychylni jesteście i elastyczni- przyjazni dla miasta !!!!

 • gość 2018-02-16 00:37:58

  Taa, jeden był przyjazny nazywał sie chyba Szaciło .Taki był przyjazny że dzięki tej przyjaźni mamy dziurę.

 • Realista - niezalogowany 2018-02-16 06:50:35

  Otwock to nie miasto to slamsy, czy istnieje plan rozwoju na pare lat? to dziki zachód w zarządzaniu rada z prezydentem ma na pieńku, poprostu żenada same szkodniki i rada miasta prezydent , w powiecie tak samo jest. Dziwne że ktokolwiek chce inwestować w otwocku masz dobre inicjatywy są gaszone. W sumie to może Pan Kononowicz z Białego stoku wystartuje na prezydenta Otwocka z hasłem "rzeby niczego nie było" .

 • gość 2018-02-16 14:31:02

  Rani powinni pracować i współpracować z mieszkańcami i inwestorami - zwłaszcza tymi, którzy są z terenu powiatu otwockiego, przecież podatki zostają w kasie i ponownie mogą być wydawane na kolejne cele inwestycyjne!!!

 • gość 2018-02-16 14:33:16

  Tłumaczenie, że dwie działki są w trakcie postępowania, z czego jedna ma nieustalonego właściciela to tylko świadczy o miernocie i nieudolności. Dłużej to ciągnijcie Panowie radni do wyborów proponuję!!!!!

 • gość 2018-02-16 14:35:42

  Tylko blacha dookoła, ot trafiła się kadencja!

 • gość 2018-02-16 14:37:58

  Młodzież bywa niebezpieczna

 • gość 2018-02-17 00:25:36

  Strasznie bystry ten inwestor ,po dwóch latach załapał że nie ma całości gruntu. Strach się bać co będzie jak rozpocznie budowę. Radni mają psi obowiązek dbać o kasę miasta i sprzedać jak najdrożej,a nie wysłuchiwać zapewnien jak to pięknie bedzie,jakie to cuda na kiju powstaną. Nic was ludzie nie nauczyła pierwsza dziura?

 • gość 2018-02-17 10:48:50

  Chcemy kupować w dobrych warunkach, pić kawę czy z łazienki skorzystać na zakupach.Proponuję do Legionowa wycieczkę, Mińska czy Garwolina.

 • gość 2018-02-17 11:00:57

  Z władzą opresyjną się nie rozmawia, z nią się walczy i dąży do tego, żeby ją usunąć.

 • Gość - niezalogowany 2018-02-17 15:05:16

  I oby tak do wyborów. Mieszkańcy z pewnością podziękują

 • Otwocczanin - niezalogowany 2018-02-18 15:11:04

  Zobaczymy przy okazji wyborów, czy moje kochane (mimo wszystko) miasto jest dalej pisowskie. Dla mnie najbardziej smutne jest to, że jakoś nikt z głosujących za tymi kłamcami, nie potrafi połączyć wieloletniej stagnacji Otwocka z działaniami kolejnej już rady miasta (celowo piszę z małej - na dużą trzeba zasłużyć), w której zdecydowaną większość mają przedstawiciele obecnej władzy która ma wszystko. A nie, nie mają jeszcze "swojego" prezydenta w Otwocku. Może prezydent Szczepaniak nie jest chodzącym ideałem, ale jeżeli jedynym celem radnych jest rzucanie mu kłód pod nogi nawet kosztem naszego miasta, nie ma nadziei na jakikolwiek rozwój. Nadzieja jest tylko przy urnie w dniu głosowania. Może w końcu moi współmieszkańcy zmądrzeją. Oczywiście tylko wtedy, kiedy przedłożą dobro SWOJEGO miasta ponad miłość do zbawcy Polski. Jego ludzie Otwocka w kolejnej kadencji nie zbawili.

 • gość 2018-02-18 23:25:31

  Ludzie ,przecież kampania wyborcze jeszcze się nie rozpoczęła,dajcie spokój z tą agitacją.

 • gość 2018-02-19 14:32:32

  Szydło mówiła praca, nie obietnice, a w Otwocku młodzieżówka co ma do zaoferowania po 4 latach??? z Gdańska radnego i bitwy wewnątrz partii! Zielono mi!

 • gość 2018-02-19 14:35:25

  Chcemy galerii!

 • gość 2018-02-19 14:46:05

  Problem w tym, że nikt nie słucha mieszkańców. Skoro mieszkańcy wybrali Szczepaniaka to trzeba go szanować. Jeśli wybiorą Kowalskiego, także trzeba to zaakceptować. Rozwijać miasto RAZEM, razem pracować, budować,. rozwiązywać kłopoty i szukać pomocy tam gdzie ona jest - nawet w Warszawie. A jeśli ktoś nie dorósł lub ma inne zajęcia (GDAŃSK np.) niech zrobi miejsce kolejnemu z listy. Proste.

 • gość 2018-02-21 08:10:32

  Z tą galerią to chyba sprawa polityczna. Jak inaczej tłumaczyć takie opóźnienia???

Dodajesz jako: |
Reklama

Ogłoszenia PREMIUM

_

Dodaj swoje drobne ogłoszenie w naszym serwisie - Zapraszamy!


Zobacz ogłoszenie
Reklama


 Reklama


25 maja 2018 roku weszło w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 roku tzw. RODO. Nowe prawo nakłada na nas obowiązek uzyskania Twojej zgody na przetwarzanie przez nas danych osobowych w plikach cookies

Oświadczam, iż zapoznałem sie z Polityką prywatności i zgadzam się na zapisywanie i przechowywanie w mojej przeglądarce internetowej tzw. plików cookies oraz na przetwarzanie zaszyfrowanych w nich danych osobowych pozostawianych w czasie korzystania z innych stron internetowych, serwisów oraz parametrów zapisywanych w plikach cookies w celach marketingowych, w tym na profilowanie i w celach analitycznych przez iotwock.info, oraz ZAUFANYCH PARTNERÓW.

Administratorzy danych / Podmioty którym powierzenie przetwarzania powierzono

"WBB" PAŚNICZEK IRENEUSZ JÓZEF z siedzibą w Otwock 05-400, WSPANIAŁA 35 B.,

Cele przetwarzania danych

1.marketing, w tym profilowanie i cele analityczne
2.świadczenie usług drogą elektroniczną
3.dopasowanie treści stron internetowych do preferencji i zainteresowań
4.wykrywanie botów i nadużyć w usługach
5.pomiary statystyczne i udoskonalenie usług (cele analityczne)


Podstawy prawne przetwarzania danych


1.marketing, w tym profilowanie oraz cele analityczne – zgoda
2.świadczenie usług drogą elektroniczną - niezbędność danych do świadczenia usługi
3.pozostałe cele - uzasadniony interes administratora danych


Odbiorcy danych

Podmioty przetwarzające dane na zlecenie administratora danych, w tym podmioty ZAUFANI PARTNERZY, agencje marketingowe oraz podmioty uprawnione do uzyskania danych na podstawie obowiązującego prawa.

Prawa osoby, której dane dotyczą

Prawo żądania sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania danych; prawo wycofania zgody na przetwarzanie danych osobowych. Inne prawa osoby, której dane dotyczą.

Informacje dodatkowe

Więcej o zasadach przetwarzania danych w "Polityce prywatności"