10°C pochmurno z przejaśnieniami

Co czeka mieszkańców podczas budowy węzła Zakręt w ciągu S17?

W czwartek, 10 maja w budynku gimnazjum w Zakręcie odbyło się ważne dla mieszkańców tej miejscowości oraz okolicznych, spotkanie. Dotyczyło ono planowanej budowy węzła Zakręt w ciągu drogi ekspresowej S17.

Główną organizatorką spotkania była radna z Zakrętu, Aleksandra Rutkowska. Wyjaśnień mieszkańcom udzielali przedstawiciele inwestora, czyli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, wykonawcy - firmy Warbud oraz firm projektujących (Arcadis, MP Mosty), z kierownikiem projektu Antonim Muzińskim na czele (GDDKiA).

Mieszkańców Zakrętu, jak też Izabeli, Michałówka czy Majdanu czeka w najbliższych 3 latach niemałe wyzwanie komunikacyjne. Miejscowości te będą otoczone wielkimi budowami: z jednej strony od Majdanu po Stary Konik będzie realizowana budowa autostrady A2 (planowany start w najbliższych tygodniach), z drugiej zaś już trwa budowa S17. Ale węzeł Zakręt w ciągu tej ostatniej drogi to chyba najbardziej newralgiczny punkt jeśli chodzi o komunikację, ponieważ znajduje się na skrzyżowaniu S17 z DK2, którą to drogą wiele osób codziennie jeździ do Warszawy. W tej sytuacji nie dziwne, że na spotkaniu 10 maja stawiła się kilkudziesięcioosobowa grupa osób, które postanowiły się dowiedzieć u źródła co ich w najbliższych latach czeka pod względem komunikacyjnym.

Goście zaprezentowali najbardziej aktualne ustalenia dotyczące zadania pn. "Budowa węzła Zakręt". Od marca br. zadanie ma zgodę Wojewody Mazowieckiego na budowę, czyli decyzję ZRID. Jednakże projekt budowy, na życzenie zamawiającego, musi zostać poprawiony. Obecnie trwają przygotowania wniosku o nowy ZRID, który ma być złożony we wrześniu tego roku. Wprowadzane zmiany do projektu były głównym punktem prezentacji przedstawionej mieszkańcom podczas spotkania. Ci ostatni wykorzystali jednak okazję by wyjaśnić niektóre z już zatwierdzonych ustaleń i przepytali w tym celu gruntownie gości o: komunikację lokalną, harmonogram utrudnień, system odwodnienia, czy oświetlenie.

Pytań i odpowiedzi było dużo - na razie publikujemy krótki film ze spotkania - natomiast szczegółową relację przekażemy wkrótce w tygodniku iOtwock.info jak też na portalu.

Osoby, które mają chęć samodzielnie zapoznać się z dokumentacją, postępem robót węzła Zakręt zachęcamy do skorzystania ze strony projektu: s17-zakret-lubelska.pl.

Kazimiera Zalewska

Plan dostępu do węzła Zakręt - w załącznikuCo czeka mieszkańców podczas budowy węzła Zakręt w ciągu S17? komentarze opinie

Dodajesz jako: Zaloguj się